WhatsApp, Apple'ın Çocuk Güvenliği Özelliğiyle İlgili Agresif Duruş Sergiledi

WhatsApp, Apple'ın Çocuk Güvenliği Özelliğiyle İlgili Agresif Duruş Sergiledi
Teknoloji uzmanı Apple, çocuk istismarı görüntülerinin dolaşmasını tespit etmek ve durdurmak için kullanıcıların iPhone'larındaki fotoğrafları denetleyecek...

Teknoloji uzmanı Apple, çocuk istismarı görüntülerinin dolaşmasını tespit etmek ve durdurmak için kullanıcıların iPhone'larındaki fotoğrafları denetleyecek bir özelliği kullanıma sunacağını duyurdu. Apple, sisteminin çocuk istismarı görüntüleri için fotoğrafları tarayacağını ve bunun, kullanıcılar bunları ABD'deki iPhone'larından iCloud deposuna yüklemeden önce olacağını söyledi. Çeşitli çocuk koruma kuruluşlarından övgüler alırken, Apple, kullanıcıların cep telefonlarına bakmanın bazı uğursuz sonuçlarını gören başkaları tarafından eleştirildi. Hükümetlere ve kötü niyetli aktörlere sistemi kötüye kullanma şansı vereceğinden korkuyorlar. Her şey şu soruyu soruyor, diğer teknoloji uzmanları benzer bir şey yapmakla ilgilenecek mi?

Birçok hükümetin şifresini çözmesi ve kullanıcı verilerini ifşa etmesi için baskıyla karşı karşıya kalan Messenger uygulaması WhatsApp, öfkeyle tepki gösterdi. Hareket özellikle WhatsApp Head Will Cathcart tarafından hedef alındı. O, iPhone'lardaki bu Apple fotoğraf kontrol özelliğinin görüntüleri incelemeye yönelik herhangi bir girişiminin, hükümetlerin terörizmi kontrol etmek ve çok daha fazlasını kontrol etmek için benzer bir özellik istemesine yol açabileceğini söyleyen pek çok kişi arasında yer alıyor.

Cathcart'ın agresif duruşu tweetlerine de yansıdı ve WhatsApp'ın neler yapacağını gözler önüne serdi. Twitter'da "Apple'ın dün yayınladığı bilgileri okudum ve endişeliyim. Bunun yanlış bir yaklaşım olduğunu ve dünyanın her yerindeki insanların mahremiyeti için bir aksilik olduğunu düşünüyorum. İnsanlar bu sistemi WhatsApp için kabul edip etmeyeceğimizi sordular. Cevap" hayır".

Aslında Cathcart, Apple'ın gizlilik konusundaki önceki duruşunu vurguladı. Tweet attı (Apple CEO'su Tim Cook'un 2016'da yüklediği bir 'müşterilere mektuptan' alıntılar), "Apple bir keresinde, "Geri çekilip sonuçlarını düşünmenin herkesin çıkarına olacağına inanıyoruz..." demişti Cathcart daha fazla ekledi. mektuptan, "...hükümetin bizi ürünlerimize bir arka kapı inşa etmeye zorlaması yanlış olur. Ve nihayetinde, bu talebin, hükümetimizin korumayı amaçladığı özgürlükleri ve hürriyetleri baltalayacağından korkuyoruz.” Bu sözler o zamanlar akıllıcaydı ve şimdi burada dikkate almaya değer."

Konunun hassasiyetini göz önünde bulundurarak, "Çocuk cinsel istismarı materyalleri ve bu materyalleri kullanan istismarcılar iğrenç ve herkes bu istismarcıların yakalanmasını istiyor" diye tweet attı.

Bu özel suçlamaya karşı Apple, sistemdeki sözde "güvenlik kuponlarının" şirketi hükümet baskısından koruyacağını ve çocuk istismarı görüntüleri dışında başka hiçbir materyalin tanımlanmayacağını söyledi. Apple ayrıca, çocuk istismarı fotoğraf kontrol sisteminden hükümetlere başka hiçbir bilginin geçmemesini sağlamada insan inceleme sisteminin önemini vurguladı.

Ancak Reuters, birçok güvenlik uzmanının Apple'ın insanların telefonlarını kontrol ederek büyük bir hata yaptığını söylediğini bildiriyor. Stanford İnternet Gözlemevi'nde araştırma görevlisi olan Riana Pfefferkorn, "Bu, ABD düzenleyicilerinin dikkatini bu konuya yönlendirmiş olabilir, ancak uluslararası düzenleyicileri aynı şeyi terörist ve aşırılık yanlısı içerikle yapmaya çekecek" dedi.

Son Haberler