Whatsapp Cezalardan Bıktı Usandı! Bu Sefer de İrlanda'dan Rekor Ceza Geldi!

Whatsapp Cezalardan Bıktı Usandı! Bu Sefer de İrlanda'dan Rekor Ceza Geldi!
Whatsapp, veri ihlalleri nedeniyle başı belada. Tıpkı Google'ın sürekli olarak davalarla uğraştığı gibi Whatsapp için de işler yolunda gitmiyor. İki...

Whatsapp, veri ihlalleri nedeniyle başı belada. Tıpkı Google'ın sürekli olarak davalarla uğraştığı gibi Whatsapp için de işler yolunda gitmiyor. İki şirketin ceza yemeleri üç aşağı beş yukarı benzer nedenlerden ötürü gerçekleşiyor. Veri ihlali kapsamında ceza yiyen Whatsapp, tekrar gündeme geldi. Kişisel verilerin korunması teknolojide kullanıcılar için en önemli konulardan biri. Bunu sağlamakla yükümlü uygulamalar ise kimi zaman o kadar dikkatli olamayabiliyor. Verilerin pazarlanması veya yeteri kadar iyi korunamaması gibi durumlarda ise ülke mahkemeleri devreye girebiliyor. AB'nin verileri koruma ile ilgili yürürlüğe koyduğu yeni kurallar yeteri kadar uygulanmıyor mu? İrlanda'da Veri Koruma Komisyonu olarak hizmet veren DPC, bu konuda oldukça sert bir tavır sergiliyor. Whatsapp'a verilen cezanın miktarını duyduğunda pek çok kullanıcı benzer tepkiyi gösterdi. Fakat bunu kullanıcı verilerinin korunabilmesi adına gerçekleştiği de bilinen bir gerçek. Peki Whatsapp ne kadar ceza aldı?

Whatsapp'a 225 Milyon Euro Ceza!

DPC'nin hükmettiği karara göre Whatsapp'ın 225 Milyon Euro ceza ödemesi kararlaştırıldı. Bu duruma karşı tepkisiz kalmayan şirket ise hızlı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada cezaya karşı itirazda bulunacaklarını belirttiler.

Whatsapp Cezayı Ödemek İstemiyor

Şirket, bu rekor miktardaki cezayı ödememek için elinden geleni yapacak. İlk iş olarak itiraz edilecek ve tüm yasal haklar kullanılacak. Bu konuda şirketin avukatları kararını net bir şekilde belirtiyor. Yargı alanında verilen mücadele sosyal medya devlerini oldukça yıpratıyor. Ancak söz konusu veriler olduğu için her iki taraf da mücadelesini sürdürüyor.

Whatsapp Politikaları Tepki Çekmişti

Whatsapp, politika değişikliğine giderek Facebook'un verileri hangi amaçla toplayabileceğine dair bir bilgi vermişti. Ancak bu değişiklik kullanıcılar tarafından sert karşılandı. Pek çok kişi uygulamayı silerek Telegram ve benzer uygulamalara geçince de şirketten geri adım açıklaması geldi. Önce süre ertelendi, sonra ise tamamen geri adım attıklarını duyurdular. Şimdi ise bu gelişmelerle beraber Whatsapp cezası ertelenecek mi yoksa iptal mi edilecek göreceğiz. Şirket, gizlilik politikalası ve kullanıcı verileriyle ilgili büyük hamleler yapsa dahi 3 yıl önce başlayan davanın cezayla sonuçlandığı görülüyor. DPC'nin AB'de söz sahibi olması nedeniyle bu cezanın kolay kolay ertelenmeyeceği bilinmekte. Ancak diğer ülke mahkemeleri veya komisyonlarından nasıl bir karar çıkacak bu da merak ediliyor. Birleşik Krallık, Google ile yaşadığı problemin benzerini Whatsapp ile de yaşayabilir mi? Bu konuda henüz bir gelişme yok ancak söz konusu sosyal medya devleri olduğunda, kişisel veri ihlaline karşı ciddi adımlar atılıyor.

Son Haberler