WhatsApp Hatası, Bilgisayar Korsanlarının Telefonlara Sızmalarına İzin Veriyor! İşte Detaylar

WhatsApp Hatası, Bilgisayar Korsanlarının Telefonlara Sızmalarına İzin Veriyor! İşte Detaylar
WhatsApp hatası: Teknoloji dünyasındaki diğer her şey gibi, WhatsApp uygulaması da kullanıcı güvenliğini ve gizliliğini etkileyebilecek kusurlara eğilimlidir....

WhatsApp hatası: Teknoloji dünyasındaki diğer her şey gibi, WhatsApp uygulaması da kullanıcı güvenliğini ve gizliliğini etkileyebilecek kusurlara eğilimlidir. Hem iPhone hem de Android akıllı telefon kullanıcılarını etkileyen böylesine büyük bir WhatsApp kusuru ortaya çıktı. Bir güvenlik firması, kullanıcılara önemli ölçüde zarar verebilecek bir WhatsApp görüntü filtresi hatası ortaya çıkardı. Kötü haber gerçekten şok edici olsa da, iyi haber şu ki WhatsApp güvenlik açığını düzeltmeyi başardı. Bu WhatsApp hatası, bilgisayar korsanlarının kişisel bilgilere erişmesine izin verdi.

WhatsApp kusurunu keşfeden güvenlik firması Check Point Research'e göre, Facebook'a ait mesajlaşma uygulaması, bir bilgisayar korsanının WhatsApp belleğinden hassas bilgileri okumasına izin verebilecek bir "sınır dışı, okuma-yazma güvenlik açığı"nı düzeltti. Güvenlik açığı, bir saldırganın, kullanıcıların cihazlarını etkileyebilecek kötü amaçlarla oluşturulmuş bir görüntü göndererek kötüye kullanılabilecek ve siber suçlunun kişisel hesaplara erişmesine ve WhatsApp'ın belleğindeki bilgileri okumasına olanak tanıyan WhatsApp görüntü filtrelerinin kullanımını içeriyordu.

Güvenlik firmasından araştırmacılar Dikla Barda ve Gal Elbaz, kullanıcı görüntüye bir WhatsApp filtresi uygularsa, bilgisayar korsanının önemli verileri içerebilen WhatsApp belleğine erişebileceğini keşfetti. Bu teorik bir güvenlik açığı ve WhatsApp bu güvenlik açığının kötüye kullanıldığına dair herhangi bir kanıt görmediyse de şirket, kullanıcıların hatayı daha fazla kötüye kullanmaması için hatayı düzeltti.

“V2.21.1.13'ten önce Android için WhatsApp'ta ve v2.21.1.13'ten önce Android için WhatsApp Business'ta eksik bir sınır kontrolü, eğer bir kullanıcı özel olarak hazırlanmış bir görsele belirli görüntü filtreleri uygularsa, sınırların dışında okuma ve yazmaya izin verebilirdi. görüntü ve ortaya çıkan görüntüyü gönderdi, ”WhatsApp, CVE-2020-1910 için Şubat güvenlik danışma belgesinde belirtti.

Güvenlik firmasına göre, güvenlik açığı 10 Kasım 2020'de Whatsapp'a açıklandı. WhatsApp daha sonra sorunu kabul etti ve bu yıl Ocak ayında kullanıma sunulan WhatsApp 2.21.1.13 sürümünde bulunan bir düzeltme yayınladı. WhatsApp artık uygulamanın yeni bir sürümünü çalıştırmayan kullanıcıları engellediğinden, tüm WhatsApp kullanıcılarının artık herhangi bir işlem yapılması gerekmeden bu kusurdan korunduğunu varsaymak güvenlidir.

Son Haberler