WhatsApp, iOS ve Android İçin Uçtan Uca Şifreli Bulut Yedeklemelerini Başlatıyor

WhatsApp, iOS ve Android İçin Uçtan Uca Şifreli Bulut Yedeklemelerini Başlatıyor
Kullanıcılardan uzun süredir talep edilen bir özelliğin ardından, Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp, hizmetle gönderilen mesajların uçtan uca şifrelenmesiyle...

Kullanıcılardan uzun süredir talep edilen bir özelliğin ardından, Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp, hizmetle gönderilen mesajların uçtan uca şifrelenmesiyle birlikte bulut yedeklemelerini uçtan uca şifreli hale getirecek. Uygulama, bu özelliği "önümüzdeki haftalarda" iOS ve Android kullanıcılarına yedeklemelerini tamamen şifrelemenin iki yolu ile sunacak.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, bugün bir Facebook gönderisinde haberi paylaştı:

WhatsApp'a başka bir gizlilik ve güvenlik katmanı ekliyoruz: İnsanların Google Drive veya iCloud'da saklamayı tercih ettiği yedeklemeler için uçtan uca bir şifreleme seçeneği. WhatsApp, bu ölçekte uçtan uca şifreli mesajlaşma ve yedeklemeler sunan ilk küresel mesajlaşma hizmetidir ve bu hizmete ulaşmak, işletim sistemleri arasında anahtar depolama ve bulut depolama için tamamen yeni bir çerçeve gerektiren gerçekten zor bir teknik zorluktu.

Facebook, TechCrunch ile nasıl çalışacağını daha fazla ayrıntı paylaştı:

"Önümüzdeki haftalarda" WhatsApp kullanıcıları, sohbet yedeklerini bulutta kilitlemek için 64 basamaklı bir şifreleme anahtarı oluşturma seçeneği görecekler. Kullanıcılar, şifreleme anahtarını çevrimdışı olarak veya kendi seçtikleri bir parola yöneticisinde saklayabilir veya WhatsApp'ın geliştirdiği bulut tabanlı bir "yedek anahtar kasasında" şifreleme anahtarlarını yedekleyen bir parola oluşturabilirler. Bulutta depolanan şifreleme anahtarı, WhatsApp tarafından bilinmeyen kullanıcının şifresi olmadan kullanılamaz.

Bunun bir başka kısmı da WhatsApp şifreli bir yedek oluşturulduğunda eski kopyaların silineceğidir. Sözcü, "Bu otomatik olarak gerçekleşecek ve kullanıcının yapması gereken herhangi bir işlem olmayacak" diye ekledi.

Facebook ayrıca yeni uçtan uca şifreli yedeklemeler için tüm ayrıntıları içeren bir güvenlik raporu yayınladı. Bunu tam olarak buradan okuyabilirsiniz.

Haber, bir ProPublica raporunda WhatsApp mesajlarının uçtan uca şifrelenmediğini öne süren bir yanlış anlaşılmanın ardından geldi. Bu karışıklık daha dün çözüldü.

Son Haberler