WhatsApp, Kasım Ayına Kadar Bazı Samsung Telefonları İçin Desteği Bırakıyor

WhatsApp, Kasım Ayına Kadar Bazı Samsung Telefonları İçin Desteği Bırakıyor
Bundan birkaç ay sonra, WhatsApp bazı eski Samsung telefonları için desteği kalıcı olarak kesecek. Bu, WhatsApp'ın uygulama tarafından desteklenen minimum...

Bundan birkaç ay sonra, WhatsApp bazı eski Samsung telefonları için desteği kalıcı olarak kesecek. Bu, WhatsApp'ın uygulama tarafından desteklenen minimum işletim sistemi sürümlerini listeleyen sayfasında yapılan son güncellemenin doğal bir etkisi olarak oluyor. Yani, aşağıdaki minimum işletim sistemleri gereklidir:

  • Android OS 4.1 ve daha yenisi
  • iOS 10 ve daha yenisi
  • KaiOS 2.5.1 ve daha yenisi (ve yalnızca belirli telefonlar için)

Bu, özellikle, Android 4.0 çalıştıran herhangi bir telefonun (aynı zamanda Android Ice Cream Sandwich olarak da bilinir) Facebook'un sahip olduğu popüler mesajlaşma platformunu resmi olarak geride bırakacağı anlamına gelir. Android Sürüm 4.0 Ekim 2011'de piyasaya sürüldü ve olgunlaşmış işletim sisteminin yayına girmesinden bu yana neredeyse tam on yıl geçti ve moderniteye yer açmak için artık dinlenmeye bırakıldı.

Neyse ki, bugünlerde neredeyse hiç kimse bu kadar eski teknolojiyi kullanmıyor - örneğin eski bir Galaxy Ace el cihazı gibi bir şeye hala sahip olan varsa, büyük olasılıkla gelecek nesiller için saklanan, işlevsel olmayan bir kalıntıdır. 2011'deki Galaxy Note bile Android 4.1'e (Android Jelly Bean olarak bilinir) ulaştı, bu nedenle desteğin çekilmesinden etkilenme olasılığınız son derece düşük.

Hala bir Galaxy Ace veya iPhone 4S kullanmıyorsanız, muhtemelen iyisinizdir.

Google'a göre, uzun yıllardır Galaxy Telefonların yüzde birinden daha azı hala Android 4.0 kullanıyor. Özellikle akıllı telefonların son on yılda gördüğü inanılmaz gelişmeler göz önüne alındığında, neredeyse hiç kimse aynı telefonla tam bir on yıl geçirmiyor.

İPhone'lara gelince, iPhone 4S veya daha eskisini çalıştıran herkes de şanssız (gerçekte kim olsa da?). 4S, iOS 10 güncellemesini alması kesilen en yeni modeldir, yani bundan daha eski olan herhangi bir şey, 1 Kasım'dan itibaren herhangi bir gerçek WhatsApp işlevine veda edebilir.

İşletim sistemleri çağa ayak uydurmak ve teknolojiyi geliştirmek için sürekli olarak geliştiğinden ve değiştiğinden, uygulamaların, özellikle WhatsApp gibi önemli olanların, eski işletim sistemlerini aşması tamamen normaldir. Bu sadece "bir kerede iki boyuta sığdıramamak" veya tamamen farklı iki işletim sistemi sürümüne hitap edememek meselesidir. Bunun için bir geliştiricinin, genellikle pratik olamayacak kadar maliyetli olan bir uygulamanın iki tamamen bağımsız sürümünü sürdürmesi gerekir.

WhatsApp, 2011 ve önceki telefonlar için desteği bırakma konusunda yalnız değil, çünkü diğer birçok hizmet ve uygulama da on yıllık işletim sistemlerini çalıştıran cihazlardan çoktan silindi.

Garip ve akıl almaz bir nedenden dolayı, WhatsApp desteğinin sonunu görecek olan birkaç telefondan birine hala güveniyorsanız, elbette, yapmanızı tavsiye edeceğimiz tek bir şey var: bir telefon satın alın. düzgün telefon, tüm WhatsApp sohbetlerinizi WhatsApp'ın uçtan uca şifreli sunucularına yedekleyin ve yeni el cihazınıza aktarın.

Uygun bir şekilde, sadece birkaç gün önce WhatsApp, iPhone'lar ve Samsung cihazları arasında sohbet geçmişini aktarma özelliğini tanıttı.

Son Haberler