WhatsApp Uygulaması Zirvede! Telegram ve Signal Popülerlik Zirvesine Ulaşamıyor; İşte Detaylar

WhatsApp Uygulaması Zirvede! Telegram ve Signal Popülerlik Zirvesine Ulaşamıyor; İşte Detaylar
Mesajlaşma uygulaması Telegram kısa süre önce özel bir kulübe katıldı: Bir milyarıncı kez indirildi ve dünyada kilometre taşına ulaşan yaklaşık...

Mesajlaşma uygulaması Telegram kısa süre önce özel bir kulübe katıldı: Bir milyarıncı kez indirildi ve dünyada kilometre taşına ulaşan yaklaşık bir düzine uygulamadan biri oldu. Mobil mesajlaşma söz konusu olduğunda, tek bir ismin hala hepsini yönetmesi çok kötü. Dünyanın en büyük mobil mesajlaşma aracı olan Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp, Telegram'ın numaralarını da izleyen bir uygulama istihbarat şirketi olan Sensor Tower'a göre, altı milyardan fazla cihaza indirildi ve şimdi karşılaştırıldığında önemsiz görünüyor. Başka bir uygulama araştırma firması olan Apptopia, Dünya'da her gün yarım milyardan fazla insanın WhatsApp kullandığını tahmin ediyor. Buna karşılık gelen rakam Telegram için yaklaşık 36 milyon. WhatsApp ile sekiz yıl rekabet ettikten sonra, Telegram'ın ölçek açısından asla yetişmesi pek mümkün görünmüyor.

Dikkatimizi çekme savaşında Facebook, özellikle TikTok'tan gelen bir dizi güvenilir, büyüyen tehditle karşı karşıya. Ancak şirket, günlük hayata o kadar derinden yerleşmiş bir akıllı telefon elyafı olan ve dünya için bir iletişim aracı haline gelen WhatsApp sayesinde mesajlaşma konusunda kendini çok daha güvende hissetmeli.

WhatsApp'ın tartışmalı bir şekilde gizlilik ayarlarını güncellediği ve milyonlarca insanın rakiplerine akın etmesine neden olduğu geçen Ocak ayında bunu görmek daha zordu. Elon Musk, 42 ​​milyon Twitter takipçisine şifreli mesajlaşma servisi Signal'ı kullanmalarını söyledi. Telegram'ın kurucusu Pavel Durov, aynı ay içinde WhatsApp kullanıcılarının uygulamasına uçuşunun hızlandığını söyledi. Kanal abonelerine "İnsanlık tarihinin en büyük dijital göçüne tanık olabiliriz" diyerek, Brezilya ve Türkiye cumhurbaşkanlarının yeni kullanıcılar arasında olduğunu da sözlerine ekledi. Perşembe günü, Avrupa'nın gizlilik bekçisi, uygulamaya kullanıcı verilerini işleme şekline göre 266 milyon dolar para cezası verdi.

Ancak tartışma, Facebook'u gerçekten tehdit etmek için asla yeterli olmadı. Bunun nedeni, Pepsi ve Coca-Cola gibi tüketici markaları arasındaki tipik bir savaşın aksine, WhatsApp'ın büyümesinin yalnızca tüketici zevklerine göre olmamasıdır. Milyarlarca insanın on yıldan fazla bir süredir yarattığı sosyal altyapı tarafından körükleniyor. Herhangi bir sert düzenleme eylemi dışında, Telegram ve Signal muhtemelen WhatsApp'ın yerini almayı imkansız bulacaktır.

WhatsApp'ın kurucu ortağı Jan Koum, kısmen zamanlama hatası nedeniyle mobil mesajlaşma dünyasında olabileceğiniz kadar erkendi. WhatsApp'ı 2009 yılında Santa Clara, Kaliforniya'daki evinden kurmaya başladı ve başlangıçta "Spor salonunda" veya "Pil düşük" gibi bir arkadaşının durumunu adının yanında görüntülemek için basit bir hizmet olarak tasarladı. Apple o yıl push bildirimleri başlattığında tüm bunlar değişti ve geliştiricilerin bir uygulamayı kullanmadıklarında insanlara ping atmasına izin verdi.

Koum'un ilk kullanıcıları, durumlarının her güncellenişinde herkese ping attığını fark ettiklerinde, yeni uygulamayı "Geç uyandım" gibi daha şakacı durumları olan kişilere ping atmak için kullanmaya başladılar. Koum, durumların “Hey, nasılsın?” gibi şeylere dönüşmesini izledi. ve istemeden bir mesajlaşma servisi yarattığını fark etti.

WhatsApp'ın o zamandan beri istikrarlı ve durdurulamaz büyümesi başka şeylerin de bir sonucuydu. Koum ve kurucu ortak Brian Acton, uygulamanın onlarca ve ardından yüz milyonlarca kullanıcıya ulaştığında sorunsuz çalışmasına izin veren esnek bir altyapı oluşturdu. Sonuç, güçlü bir ağ etkisiydi. Yıllardır Silikon Vadisi'nde moda olan deyim, daha fazla insan bağlandıkça daha güçlü ve daha değerli hale gelen bir sistemi ifade ediyor.

Son rakamlar, WhatsApp'ın ağ etkilerinin esnekliğini gösteriyor. Ocak ayında her gün Telegram ve Signal kullanan kişilerde ani bir artış yaşanırken, Apptopia'dan alınan rakamlara göre bu büyüme oranı, özellikle Signal için 2021 ilkbahar ve yaz aylarında kademeli olarak azaldı (aşağıdaki tabloya bakın). Signal'in günlük aktif kullanıcıları, yılın başında 13 milyondan yaklaşık 5 milyona düştü. Buna karşılık, WhatsApp'ın gizlilik tartışması, kullanımını bile etkilemedi. Günlük aktif kullanıcıları, aynı zaman diliminde yaklaşık %5 artarak yaklaşık 600 milyona ulaştı.

Ağ etkisinin cazibesini kendiniz deneyimlemiş olabilirsiniz. Geçen Ocak ayında, kendi telefonum Signal ve Telegram'a kaydolan düzinelerce kişiyle ping yaparken, WhatsApp grubundaki bir arkadaşım, gemiden atlarken herkesi Signal'de kendisine katılmaya teşvik etti. "Veri gizliliği nedenleriyle Signal'e taşınıyorum" dedi. Yarımız mecburdu ama yarattığı yeni grupta sohbet yoktu. Birkaç hafta sonra, arkadaş sessizce ailesinin ve iş arkadaşlarının kaldığı WhatsApp'ta bize katıldı.

Washington D.C. merkezli bir siber güvenlik yöneticisi olan Doug Levin de insanların Signal'de kendisine katılmasını sağlamak için mücadele etti. Bu yılın başlarında bir iş arkadaşını uygulamayı indirip kullanmaya ikna etmeyi başardı, ancak uygulama üzerinde kalmayacaklardı.

2015 tarihli bir sütun, insanların Facebook'u kullanma konusunda bir seçeneği olduğunu ve ağ etkilerinin abartıldığını ortaya koydu. (Bu aynı zamanda antitröst endişeleri söz konusu olduğunda Facebook'un savunmasıyla da ilgilidir.) Geriye dönüp bakmanın yararına, katılmıyorum. TikTok ve YouTube, ekran zamanımızı nasıl harcayacağımız konusunda bize başka seçenekler sunabilir, ancak WhatsApp'ın yerini alacak kadar büyüyen başka bir mesajlaşma hizmeti görmek zor.

Düzenleyicilerin pazar hakimiyeti iddialarına cevap verme zamanı geldiğinde, Mark Zuckerberg bunu reddetmekte zorlanabilir.

Son Haberler