WhatsApp'ta Bu Hileye Kanmayın; Ayrıntılı Hesabı ve Ne Yapmamanız Gerektiğini Kontrol Edin!

WhatsApp'ta Bu Hileye Kanmayın; Ayrıntılı Hesabı ve Ne Yapmamanız Gerektiğini Kontrol Edin!
WhatsApp'ta bir Doğrulama Kodu Dolandırıcılığı ortaya çıktı ve şüphelenmeyen kullanıcıları o kadar şok edici bir şekilde kandırmak için kullanılıyor...

WhatsApp'ta bir Doğrulama Kodu Dolandırıcılığı ortaya çıktı ve şüphelenmeyen kullanıcıları o kadar şok edici bir şekilde kandırmak için kullanılıyor ki, kendi hesaplarının kontrolünü siber suçlulara bile bırakıyorlar. WhatsApp uygulaması kullanıcıları bu dolandırıcılardan büyük tehlike altındadır ve büyük kayıplara uğramadan önce bu tehditle nasıl başa çıkacaklarını bilmeleri gerekir. Şok edici kısım, bu WhatsApp hack girişiminin, insanları kandırmak için yakın aile ve arkadaşlarının isimlerini kullanmasıdır.

WhatsApp Doğrulama Kodu Dolandırıcılığı Modus Operandi: Doğrulama Kodu Dolandırıcılığı durumunda olan, bir kullanıcının WhatsApp'tan bir giriş kodu içeren bir metin mesajı almasıdır. Bu, bir kullanıcının kayıtlı WhatsApp hesap numarasına giriş yapmasını sağlayan iki faktörlü kimlik doğrulama kodudur.

Dolandırıcılıkta, WhatsApp'tan gelen bu kodu genellikle bir aileden veya arkadaştan gelen bir mesaj izler; burada gönderen, yanlışlıkla WhatsApp giriş kodunu onlarla paylaştığını söyler. Hesabını ele geçirdiği bir aile üyesi veya bir arkadaş gibi davranan dolandırıcı, daha sonra kullanıcıdan kodu kendisiyle paylaşmasını ister.

Böyle bir mesaj alırsanız yapmamanız gereken bir şey var. Hiçbir durumda buna cevap vermemelisiniz. Bu kodu asla soran birine geri göndermeyin. Kullanıcılar, WhatsApp'ın farklı bir cep telefonu numarasına doğrulama kodu göndermediğini bilmelidir. Doğrulama kodu telefonunuzun kodudur ve herhangi birine gönderirseniz kontrol onlarda olacaktır. Basitçe söylemek gerekirse, arkadaşınız WhatsApp doğrulama kodunuzu almayacak, bir bilgisayar korsanı alacak. Bu nedenle, böyle bir mesaj alırsanız, kötü niyetli bir bilgisayar korsanının hesabınıza erişmeye çalıştığı anlamına gelir. Kodu onlarla paylaştığınız anda, bilgisayar korsanı WhatsApp hesabınıza erişirken, kendi hesabınızdan çıkış yapacaksınız.

Bu aldatmacadan kaçınmanın en kolay yollarından biri, neyle ilgili olduğunu tamamen anlayarak bu mesajı görmezden gelmektir. Ancak, bunu bir aldatmaca olarak kabul etmelisiniz, çünkü yapmazsanız, WhatsApp hesabınızı kaybetme ihtimaliniz vardır. Doğrulama kodunu teslim etmediğiniz sürece güvendesiniz. Ancak bazı nedenlerden dolayı, bu planın tuzağına düşerseniz, çalınan hesabınızı kurtarmanın bir yolu vardır. İşte size bir rehber:

  • Adım 1: Telefonunuzla WhatsApp'a giriş yapın ve SMS ile size gelen 6 haneli kodu girerek numaranızı doğrulayın.
  • Adım 2: 6 haneli SMS kodunu girdiğinizde, hesabınızı kullanan kişinin oturumu otomatik olarak kapatılır.
  • Adım 3: Ayrıca iki adımlı bir doğrulama kodu sağlamanız da istenebilir. Bu kodu bilmiyorsanız, hesabınızı kullanan kişi iki adımlı doğrulamayı etkinleştirmiş olabilir. Ne yazık ki, WhatsApp'tan iki adımlı doğrulama kodu olmadan oturum açabilmek için 7 gün beklemeniz gerekiyor.

Son Haberler