Windows 10 Güvenlik Güncellemeleri Yayınlandı; İşte Ayrıntılar

Windows 10 Güvenlik Güncellemeleri Yayınlandı; İşte Ayrıntılar
Salı Yaması, yani desteklenen tüm Windows sürümleri, güvenlik düzeltmeleri ve genel iyileştirmeler içeren toplu güncellemeler alacak. Bu güncellemelerin...

Salı Yaması, yani desteklenen tüm Windows sürümleri, güvenlik düzeltmeleri ve genel iyileştirmeler içeren toplu güncellemeler alacak. Bu güncellemelerin getirdiği şey, geçtiğimiz ay geniş bir kapsama sahip olan PrintNightmare sorunu için yeni bir düzeltmedir. Firma, güvenlik açığını önceki güncellemelerle düzelttiğini iddia ederken, güvenlik araştırmacıları düzeltmenin atlanabileceğini keşfetti. Bugün, toplu güncellemeler sorunları tamamen azaltıyor.

Windows 10'a gelince, en son üç ve tam olarak desteklenen Windows 10 sürümü, aynı kod temeli üzerine inşa edildikleri için aynı güncellemeyi alacaklar. 2004, 20H2 ve 21H1 sürümleri için kullanıma sunulan güncelleştirme KB5005033'tür ve sırasıyla 19041.1165, 19042.1165 ve 19043.1165 derlemelerini getirir. Yama, ay boyunca yayınlanan bant dışı ve isteğe bağlı güncellemelerin bir parçası olarak yapılan tüm düzeltmeleri içerecek. Güncelleme buradan manuel olarak indirilebilir.

Ek olarak, aynı güncelleme 21H2 sürümlerini test eden Sürüm Önizleme halkası Insider'lara da sunulmaya başlamalıdır, çünkü bu yıl içinde yayınlanması beklenen bu sürüm de 20H2 ve 21H1 sürümleri gibi bir etkinleştirme paketi aracılığıyla teslim edilecektir.

Düzeltme listesi bu ay için kısa, özellikle de daha önce belirtildiği gibi önceki güncellemelerde yapılan iyileştirmeler ilgili KB makalelerinde listelendiğinden. Tam olarak desteklenen sürümlerdeki yeniliklere gelince, Redmond firması tarafından sağlanan tek vurgu:

İşaretle ve Yazdır'ı kullanırken sürücüleri yüklemek için yönetici olmanız gerektiği için varsayılan yükleme ayrıcalığı gereksinimini günceller.

  • İşaretle ve Yazdır kullanırken sürücüleri yüklemek için varsayılan ayrıcalık gereksinimini değiştirir. Bu güncelleştirmeyi yükledikten sonra, sürücüleri yüklemek için yönetici ayrıcalıklarına sahip olmanız gerekir. İşaretle ve Yazdır kullanıyorsanız, daha fazla bilgi için bkz. KB5005652, İşaretle ve Yazdır Varsayılan Davranış Değişikliği ve CVE-2021-34481.

Güvenlik ve hata düzeltmelerine ek olarak şirket, güvenilirliği artırmayı amaçlayan Windows Update istemcisi için bir güncelleme de sunuyor. Değişiklikler, uzun vadeli hizmet kanalı (LTSC) dışında desteklenen tüm SKU'lara sunulacaktır.

Hâlâ Windows 10 sürüm 1909 Enterprise, Education veya IoT Enterprise SKU'larında olanlara KB5005031 sunulacak ve sürüm 18363.1734'e yükseltilecek. Kullanıcılar, güncellemeyi buradan manuel olarak indirmek için Güncelleme Kataloğu'na ve tam değişiklik günlüğünü görüntülemek için bilgi bankası makalesine gidebilir.

Bugün de güncellemeler alan belirli SKU'lar için desteklenen başka Windows 10 sürümleri de vardır. Sürümlerin, ilgili güncelleme bağlantılarının ve destekledikleri SKU'ların bir özetini burada bulabilirsiniz.

Son Haberler