Windows 11 TPM 2.0 Gereksinimi, Birçok Sanal Makineyi Kullanılamaz Hale Getirebilir

Windows 11 TPM 2.0 Gereksinimi, Birçok Sanal Makineyi Kullanılamaz Hale Getirebilir
Microsoft'un Windows 11 için minimum sistem gereksinimlerinin bir karmaşa olduğunu söylemek biraz yetersiz kalabilir. Resmi lansmanına bir aydan az bir süre...

Microsoft'un Windows 11 için minimum sistem gereksinimlerinin bir karmaşa olduğunu söylemek biraz yetersiz kalabilir. Resmi lansmanına bir aydan az bir süre kala şirket, bir bilgisayarı bu yükseltmeye uygun hale getirecek koşulları netleştirmeye devam ediyor. Bazen, bu açıklamalar bazı kullanıcılar veya testçiler için oyunu önemli ölçüde değiştirebilir, örneğin sanal makineler veya VM'ler kullananlar, Microsoft nihayet daha önce belirsiz bir gereksinime ayak uydurduğu için aniden Windows 11'i güncelleyemez hale geldi.

Microsoft, bir TPM 2.0 şifreleme işlemcisinin aktif varlığını Windows 11 için mutlak bir gereklilik haline getirmiştir. Son iki veya üç yılda üretilen bilgisayarların çoğu bu özel gereksinimi zaten karşılamaktadır, ancak tüm Windows 10 sistemleri karşılamamaktadır. Özel olarak oluşturulmuş PC'ler böyle bir olası durumdur, ancak daha da önemlisi, doğal olarak bu donanım özelliğine sahip olmayan sanal makinelerdir.

Şimdiye kadar, Windows Insider'lar ve testçiler, çoğunlukla Microsoft'un VM'ler için gereksinimlerini netleştirmediği için Windows 11'in yayın öncesi sürümlerini sanal makinelerde çalıştırabiliyordu. Ancak Build 22000.194'ün duyurulmasıyla birlikte, TPM 2.0'ı sanal makineler için bile bir gereklilik haline getirdi ve bu tür birçok test cihazını hemen kilitledi.

Çok az sanal makine, TPM donanımına sahipmiş gibi görünmesini sağlayabilir. Bunlardan biri VMWare Workstation Pro, diğeri ise Microsoft'un yalnızca Windows 10 Pro ve Enterprise sürümlerinde bulunan kendi Hyper-V Yöneticisidir. Başka bir deyişle, kurmak ve kullanmak için biraz para gerektirecek türden VM'ler.

Adil olmak gerekirse, Microsoft her zaman TPM 2.0'ın bir gereklilik olduğunu söyledi, ancak bunu ancak şimdi sanal makinelerde de uyguladı. Muhtemelen bu nedenle, Windows 11'i VM'lerde ve Apple M1 Mac'lerde çalıştırmanın desteklenmeyen bir senaryo olduğunu söyledi. Bununla birlikte, Parallels Desktop 17 kısa süre önce bir TPM 2.0 modülü ekleyerek bu gereksinimi karşılar ve pratik olarak Microsoft'un beyanından kaçınır.

Son Haberler