Windows 11 Yayınlandığında Değişecek Özellikler Neler; İşte Liste

Windows 11 Yayınlandığında Değişecek Özellikler Neler; İşte Liste
Windows 11'in 5 Ekim'de piyasaya sürüleceğini haberimizde paylaşmıştık. O tarihte, tüm Windows 10 kullanıcıları sistemlerini yeni işletim sistemine ücretsiz...

Windows 11'in 5 Ekim'de piyasaya sürüleceğini haberimizde paylaşmıştık. O tarihte, tüm Windows 10 kullanıcıları sistemlerini yeni işletim sistemine ücretsiz olarak yükseltebilecekler. Artık beta sürümleri yok. Windows 11'e ücretsiz yükseltme, tüm uygun Windows 10 PC'ler için geçerli olacak ve Windows 11 ile önceden yüklenmiş olarak gelen PC'ler satın almaya açık olacak. Gerçekten göze çarpan Windows 11 özellikleri arasında yeni bir tasarım, yeni Başlat Menüsü, yeni Snap Düzenleri, görev çubuğuna Microsoft Teams erişimi ve daha fazlası yer alıyor.

Bu açıkça, Windows 10 kullanıcıları için çok şeyin değişeceği ve Windows 11 işletim sistemine yükselttikten sonra kaldırılacak veya yeniden tasarlanacak bazı özellikler olduğu anlamına geliyor. Windows 11 yükseltmesiyle Windows 10'da yeniden tasarlanan/değiştirilen özelliklerin listesi burada.

1. Cortana

Microsoft'un sanal asistanı Cortana artık Windows 11'deki ilk önyükleme deneyiminin bir parçası olmayacak. Ayrıca Görev Çubuğuna sabitlenmeyecek.

2. Internet Explorer devre dışı bırakılacak

Microsoft Edge, yeni işletim sisteminde devre dışı bırakılacak olan Internet Explorer'ın (IE) önerilen yerine geçecek. Edge, belirli senaryolarda faydalı olabilecek bir IE Modu içerir, ancak kesinlikle hepsi değil. Bu, Microsoft'un kullanıcıları yeni tarayıcıya itmesidir.

3. Matematik Giriş Paneli kaldırılacak

Windows 11'de Math Recognizer isteğe bağlı olarak yüklenir ve matematik giriş kontrolü ve tanıyıcısını içerir. Lütfen OneNote gibi uygulamalarda matematik mürekkebinin bu değişiklikten etkilenmeyeceğini unutmayın.

4. Hızlı Durum artık Kilit Ekranında olmayacak

Hızlı Durum, Windows 11'deki Kilit Ekranından ve ilgili ayarlardan kaldırılacaktır.

5. S Modu, Windows 11 Home sürümüyle sınırlı kalacak

S Modu, yükseltmeden sonra yalnızca Windows 11 Home sürümü için geçerli olacaktır. S modu, tanıdık bir Windows deneyimi sağlarken güvenlik ve performans için kolaylaştırılmış bir Windows 10 sürümüdür.

6. Snipping Tool değiştirilecek

Çok kullanışlı Snipping Tool mevcut olmaya devam edecek, ancak Windows 10'da gördüğümüz gibi eski tasarım ve işlevsellik, daha önce Snip & Sketch olarak bilinen uygulamanınkilerle değiştirilecek.

7. Başlat Menüsü tamamen yeni olacak

Windows 11'deki Başlat Menüsü önemli ölçüde değişecek. Adlandırılmış uygulama grupları ve klasörleri artık desteklenmeyecek ve bu düzen şu anda yeniden boyutlandırılamaz. Ayrıca, Windows 10'dan yükseltme yaptığınızda sabitlenmiş uygulamalar ve siteler taşınmayacak ve Live Tiles artık kullanılamayacak. Bu, yeni bir Widget özelliği ile değiştirilecektir.

8. Tablet Modu kaldırılacak

Kullanıcıların cihaz deneyimlerini tablet modundan masaüstü moduna geçirmelerine ve geri döndürmelerine yardımcı olan tablet modu, Windows 11'de kaldırılacak. Klavye takma ve ayırma duruşları için yeni bir işlev ve yetenek eklenecek.

9. Görev çubuğu işlevi değişecek

Windows 11'de Görev Çubuğu'nun işlevi değiştirildi. Kişiler özelliği artık bunun bir parçası olmayacak, eski özelleştirmeler de dahil olmak üzere yükseltilmiş cihazlar için Sistem Tepsisinde bazı simgeler görünmeyecek. Ekranın alt kısmına hizalama, Görev Çubuğunu yerleştirebileceğiniz tek yer olacak ve uygulamalar artık Görev Çubuğunun alanlarını özelleştiremeyecek.

10. Zaman Çizelgesi kaldırılacak

Windows 10'un zaman çizelgesi özelliği kaldırılacak. Windows 10'da, üzerinde çalıştıkları şeyin kronolojik bir haritasını göstermek için Kullanıcı Etkinlikleri'nin bir görev görünümü sundu. Ayrıca, cihazlar arasında üzerinde çalıştığınız şeyi de içeriyordu. Bazı özellikleri Edge'de mevcut olacak.

11. Dokunmatik Klavye yeni kısıtlamalar alacak

Dokunmatik Klavye artık klavye düzenlerini 18 inç veya daha büyük ekran boyutlarına yerleştirmez ve çıkarmaz.

12. Cüzdan uygulaması kaldırılacak

Cüzdan uygulaması Windows 11'de kaldırılacaktır. Windows 10'daki uygulama, kullanıcıların tüm kartlarını ve geçiş kartlarını Apple Passbook uygulaması gibi tek bir yerde tutmasına izin verdi.

Son Haberler