Windows 7 ve 8.1 Yama Güncellemeleri Yayınlandı, İşte Yenilikler

Windows 7 ve 8.1 Yama Güncellemeleri Yayınlandı, İşte Yenilikler
Bu, desteklenen tüm Windows sürümlerinin toplu güncelleştirmeleri aldığı ayın ikinci Salı günü güncellmesidir. Bu, aynı kod tabanına dayalı en son...

Bu, desteklenen tüm Windows sürümlerinin toplu güncelleştirmeleri aldığı ayın ikinci Salı günü güncellmesidir. Bu, aynı kod tabanına dayalı en son üç sürüm, Windows 8.1 ve genişletilmiş güvenlik güncelleştirmelerini (ESU) seçen Windows 7 kullanıcıları gibi desteklenen Windows 10 sürümlerini içerir. Windows 10'dan farklı olarak, Windows 7 ve 8.1 kullanıcıları, kritik güvenlik açıkları olduğunda bazı istisnalar dışında ayda bir güncelleme alır.

Windows 7 ve 8.1'de her zaman olduğu gibi, iki tür güncelleme vardır. Bunlar, aylık toplama paketleri ve yalnızca güvenlik güncelleştirmeleridir. Aylık toplamalar, Windows Update aracılığıyla yüklenebilenlerdir ve yalnızca güvenlik amaçlı olanlar, yalnızca manuel olarak yüklenebilenlerdir. Ancak, bu güncellemelerin her ikisi de Güncelleme Kataloğu'ndan manuel olarak indirilebilir.

Windows 8.1 ve Windows Server 2012 R2'den başlayarak, aylık toplama KB5005076'dır ve buradan manuel olarak indirilebilir. Bu güncellemede yapılan iyileştirmeler ve düzeltmeler şunları içerir:

  • İşaretle ve Yazdır kullanırken sürücüleri yüklemek için varsayılan ayrıcalık gereksinimini değiştirir. Bu güncelleştirmeyi yükledikten sonra, sürücüleri yüklemek için yönetici ayrıcalıklarına sahip olmanız gerekir. İşaretle ve Yazdır kullanıyorsanız, daha fazla bilgi için bkz. KB5005652, İşaretle ve Yazdır Varsayılan Davranış Değişikliği ve CVE-2021-34481.
  • Akıllı Kart Kimlik Doğrulamasının (PIV) RFC uyumlu olmayan yazıcılarda ve akıllı kart kimlik doğrulaması gerektiren tarayıcılarda başarısız olması sorununu giderir. Daha fazla bilgi için bkz. KB5005391.
  • Bu güncelleme ayrıca dahili işletim sistemi işlevselliğinde çeşitli güvenlik geliştirmeleri içerir.

Bu sürüm için yalnızca güvenlik güncelleştirmesi KB5005106 olarak adlandırılır ve aynı düzeltmeleri beraberinde getirir. Kullanıcılar, gerekli sürüme bağlı olarak güncellemeyi buradan manuel olarak indirebilir. Bu güncellemelerin her ikisi de aşağıda listelenen aynı bilinen sorunları paylaşır:

Sıradaki Windows 7 Windows Server 2008 R2 SP1, güncellemeleri yalnızca genişletilmiş güncellemeler için ödeme yapmayı seçen kullanıcılara ve kuruluşlara yöneliktir. Bu kullanıcılar için aylık toplama, buradan manuel olarak indirilebilen KB5005088'dir.

Windows 7'de yapılan düzeltmeler, Windows 8.1 ile aynıdır. Güncellemeler bilinen iki sorunu da paylaşıyor olsa da, kullanıcıların eski işletim sistemi için farkında olmak isteyebilecekleri ek bir sorun daha var.

Daha önce de belirtildiği gibi, desteklenen cihazlar için aylık toplamalar Windows Update aracılığıyla sunulacaktır. Ancak yalnızca güvenlikle ilgili güncellemeler, Katalog Güncelleme bağlantılarından manuel olarak alınacaktır.

Son Haberler