Windows XP 20. Yaş Gününü Kutluyor. İşte İkonik Sistem Hakkında Bilgiler

Windows XP 20. Yaş Gününü Kutluyor. İşte İkonik Sistem Hakkında Bilgiler
Microsoft, Windows'un şimdiye kadarki en popüler ve kalıcı sürümlerinden biri olan Windows XP'yi 25 Ekim 2001'de yayımladı. Tüketici Windows'a grafiksel...

Microsoft, Windows'un şimdiye kadarki en popüler ve kalıcı sürümlerinden biri olan Windows XP'yi 25 Ekim 2001'de yayımladı. Tüketici Windows'a grafiksel bir yenileme ve çok ihtiyaç duyulan kararlılığı getirdi. Onu özel yapan şeyin ne olduğuna bir göz atıyoruz.

Windows NT'yi Sonunda Tüketicilere Ulaştırdı

1990'ların başında Microsoft, Microsoft'un MS-DOS tabanlı köklerini geride bırakacak Windows NT adlı yeni nesil bir işletim sistemi üzerinde çalışmaya başladı. Yepyeni bir çekirdek ve onu çok kararlı ve güvenilir kılan diğer teknolojileri içeriyordu. İlk başta, NT, tipik tüketici PC'sinde iyi çalışamayacak kadar donanım yoğun olduğunu kanıtladı, bu nedenle Microsoft, profesyonel ve sunucu pazarlarını hedefledi. Microsoft, Windows 2000 ile neredeyse NT'yi tüketici pazarına getirdi, ancak beklemeye karar verdi ve bunun yerine Windows Millennium Edition'ı (Me) piyasaya sürdü. Ancak şirket, NT'ye geçişin kaçınılmaz olduğunu biliyordu.

Windows Me (önceki Windows 95 ve 98 gibi), MS-DOS'tan aktarılan ve onu sık ve yıkıcı çökmelere meyilli hale getiren teknolojiyi kullanıyordu. Windows Me, 2000 yılında kötü bir kritik ve müşteri yanıtı aldıktan sonra, Microsoft bir sonraki tüketici işletim sisteminin nihayet NT mantosunu alması gerektiğini biliyordu.

Microsoft, tüketici NT tabanlı bir işletim sisteminde daha önceki girişimleri terk etmek de dahil olmak üzere kapsamlı prototiplemeden sonra, sonunda Windows XP'ye dönüşecek olan “Whistler” adlı bir prototip üzerinde karar verdi. Microsoft'a göre, "XP", yeni sürümde kullanıcı deneyimine odaklanma sözü veren "deneyim" anlamına geliyordu.

Geçmişteki Windows 95 ve NT 4.0 (veya Windows Me ve Windows 2000) gibi işletim sistemleri arasındaki ayrımın aksine, XP, Microsoft'un tüketici ve profesyonel Windows ürünlerini iki farklı sürümde de olsa tek bir marka altında birleştirecekti.

Tüketicilere yönelik olarak, Windows XP Home Edition 199 $ (yükseltme sürümü için 99 $) karşılığında satıldı. Ve Windows XP Professional, Windows'un önceki bir profesyonel sürümünden yükseltme yaptıysanız 299 ABD Doları veya 199 ABD Doları tutarındadır. İki ana sürüm, enflasyona göre ayarlandığında bugünün doları cinsinden yaklaşık 307 $ (Ev için) ve 461 $ (Pro için) tutarındadır.

Windows'un herhangi bir yeni sürümü gibi, XP de sistem gereksinimlerini artırdı. Microsoft, insanların yeni grafik efektlerin ve arka planda işleri ele alan daha karmaşık sistem işlemlerinin keyfini çıkarmasını sağlamak zorundaydı. XP, 233 MHz veya daha yüksek bir CPU, 64 MB RAM, 1,5 GB boş sabit disk alanı ve 800×600 veya daha yüksek çözünürlüğü destekleyen bir video kartı gerektiriyordu.

Grafik Yetenek

Windows XP, Windows 95'te tanıtılan klasik gri Windows temasından ilk önemli ayrılığı işaretleyerek Windows'a göz kamaştırıcı bir şekilde şeker getirdi. Luna adlı görsel stil sayesinde, Windows XP varsayılan olarak mavi bir görev çubuğuna sahip renkli bir tasarıma geçti. yeşil Başlat düğmesi, mavi pencere başlık çubukları ve Windows'u kapatmak için parlak kırmızı “X” düğmeleri.

Renk şemasına uymak için Microsoft, varsayılan XP masaüstü arka plan görüntüsü olarak bulutlarla noktalı mavi bir gökyüzüne sahip yumuşak çimenli bir tepenin fotoğrafını (“Bliss” başlıklı) seçti. Eski National Geographic fotoğrafçısı Charles O'Rear, fotoğrafı 1996'da California, Napa Valley yakınlarında çekti.

Bazıları yeni XP temasını Fisher-Price oyuncağına benzediği için eleştirse de, yeni bir görsel stil sistemi sayesinde temalar kolayca değiştirilebilir. Windows 2000'e benzer bir “Klasik” tema bile vardı.

Başka bir görsel iyileştirmede, Windows XP, fontlar için alt piksel işleme sağlayan ClearType işleme ile sistem fontlarına belirgin bir şekilde kenar yumuşatma getirdi. O zamanlar daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayan LCD monitörlerde yazı tiplerinin daha iyi görünmesini sağlamayı amaçladı.

Son Haberler