Xiaomi, Elektrikli Araç Fabrikasını Yılda 300.000 Otomobil Üretmeyi Planlıyor

Xiaomi, Elektrikli Araç Fabrikasını Yılda 300.000 Otomobil Üretmeyi Planlıyor
Bir Reuters raporuna göre Xiaomi, Pekin'de yılda 300.000 elektrikli araç üretebilecek bir fabrika kurmayı planlıyor. Şirketin CEO'su Lei Jun, geçtiğimiz...

Bir Reuters raporuna göre Xiaomi, Pekin'de yılda 300.000 elektrikli araç üretebilecek bir fabrika kurmayı planlıyor. Şirketin CEO'su Lei Jun, geçtiğimiz Ekim ayında, firmanın 2024'te seri elektrikli araçlar üretmesini umduğunu ve yeni duyurulan bu fabrikanın bu hedefe doğru yardımcı olacağını açıklamıştı.

Reuters'e göre, Pekin tesisiyle ilgili haberler Beijing E-Town tarafından resmi WeChat hesabında duyuruldu. Detaylar verilmese de fabrika iki aşamada inşa edilecek. Xiaomi'nin EV genel merkezini, satış ve araştırma ofislerini Pekin Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi'nde kuracağı da ortaya çıktı.

Bu son bilgiden önce, Xiaomi Mart ayında önümüzdeki on yıl içinde yeni bir elektrikli otomobil bölümüne 10 milyar dolar harcayacağını söyledi. EV ünitesi için iş kaydını tamamladıktan sonra Ağustos ayında topu yuvarladı.

EV bölümü ile Xiaomi, Tesla ve Xpeng'in beğenisine karşı çıkacak. Çin, elektrikli otomobiller için en büyük olmasa da en büyük pazarlardan biri, dolayısıyla orada oldukça başarılı olması gerekiyor. Şirket, araçlarını uluslararası pazara sunmaya karar verirse, başarılı olabilir veya olmayabilir. Düşük fiyatlarıyla biliniyor, bu onları popüler kılabilir ama aynı zamanda bir Çinli firma ve Çin'in Batı ülkeleriyle ilişkileri bir dizi siyasi faktör nedeniyle şu anda iyi olarak tanımlanamıyor.

Son Haberler