Xiaomi elektrikli otomobil üretiyor karşınızda XIROMI

Xiaomi elektrikli otomobil üretiyor karşınızda XIROMI
2021 yılının başlarında Xiaomi akıllı elektrikli araç geliştirmeye başladığını resmen duyurmuştu. Yeni kurumsal bölümünün şirket kurucusu olan...

2021 yılının başlarında Xiaomi akıllı elektrikli araç geliştirmeye başladığını resmen duyurmuştu. Yeni kurumsal bölümünün şirket kurucusu olan CEO Lei Jun tarafından da bu organizasyonun yürütüleceği netleşti.

Bilindiği gibi son dönemlerde Çinli üretici birkaç otomobil üreticisiyle birlikte konuyu müzakere etmiş ve birkaç görüşme gerçekleştirmişti. Konuyla ilgili olarak da henüz resmi bir açıklama yapılmamıştı. Yakın bir tarihli rapora bakıldığında, Çinli Xiaomi’nin China Evergrande Electric Vehicle isimli bir şirkettebn hisset almaya çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Xiaomi’den Elektrikli Arabaya Büyük Yatırım

Gelen bilgilere göre Xiaomi, en küçük parçalar dahil olmak üzere kendi bileşenlerini kullanmayı planlayarak elektrikli otomobilini ‘sıfırdan’ yapmayı planlamakta. Bu planın ve hedefin gelişmelerini ise önümüzdeki günlerde görmemiz mümkün. Xiaomi’nin tasarımlar üzerinde çalışırken de dünya çapında bilinen otomobil parçaları ve emisyon teknolojisi tedarikçisiyle temas içinde olduğu ortaya çıktı.

Xiaomi, Çin Evergrande ile irtibat içerisinde. Yani otomobil üreticisin yüzde 65 hissesinin satın alınması hakkındaki söylentiler büyük bir hızla yayılmakta. Markanın sözcüsü, Xiaomi’nin de birkaç otomobil üreticisiyle görüştüğünü fakat elektrikli otomobil işinde herhangi bir ortaklık tercih etmediğini ifade etti.

Xiaomi’nin temel amacı dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılarının her dakikada ve her yerde tamamen akıllı yaşamın tadını çıkarabilmesini sağlayacak kaliteli elektrikli araçlar sunmak. Xiaomi bu hedefini gerçekleştirmek için yaklaşık olarak 1,3 milyar Euro yatırım yapmayı planlamakta.

Son Haberler