Yahoo, Çin Pazarından Çekildiğini Duyurdu

Yahoo, Çin Pazarından Çekildiğini Duyurdu
Giderek daha zorlu bir iş ve yasal ortamdan bahseden Yahoo, Çin'den çıkıyor. Çinli yetkililer, şirketlerden siyasi olarak hassas veya uygunsuz olarak kabul...

Giderek daha zorlu bir iş ve yasal ortamdan bahseden Yahoo, Çin'den çıkıyor. Çinli yetkililer, şirketlerden siyasi olarak hassas veya uygunsuz olarak kabul edilen içeriği ve anahtar kelimeleri sansürlemelerini isterken, yurt içinde internette neler olup bittiğini sıkı bir şekilde kontrol ediyor.

Reuters'e yaptığı açıklamada şirket, Pazartesi gününden itibaren hizmetlerinin Çin anakarasından artık erişilebilir olmadığını söyleyerek çıkışını duyurdu:

"Çin'de giderek zorlaşan iş ve yasal ortamın bilincinde olarak, Yahoo'nun hizmet paketine 1 Kasım'dan itibaren Çin anakarasından erişilemeyecek"

Yahoo, bir ay içinde Çin'deki işinden ayrılan ikinci şirket. Ekim ayında Microsoft'un LinkedIn'i de aynı gerekçelerle platformun Çince versiyonunun fişini çekmeye karar verdi. LinkedIn, zorlu ortamlar ve daha fazla uyumluluk gereksinimleri nedeniyle paylaşmanın ve bilgi sahibi olmanın sosyal yönlerinde sorun yaşadığını söyledi. Epic Games, Fortnite'ın yerelleştirilmiş sürümünü Çin'de de kapattı.

Çin ayrıca, yetkililerin talep etmesi halinde şirketlerin verileri teslim etmelerini şart koşuyor, bu da batılı şirketlerin faaliyetlerini zorlaştırıyor çünkü kendi ülkelerinde Çin'in taleplerine boyun eğme konusunda ters tepme ile karşı karşıya kalabilirler. Yahoo şu anda resmi olarak çıkıyor olsa da, web portalı da dahil olmak üzere birçok hizmeti Çin'de ve çoğu uluslararası sosyal medya ve Facebook, Twitter ve Google gibi arama motorlarında zaten engellendi.

Son Haberler