Yandex, Uber Hisseleri İçin 1 Milyar Dolara Yakın Ödeme Yaptı!

Yandex, Uber Hisseleri İçin 1 Milyar Dolara Yakın Ödeme Yaptı!
Yandex ve Uber arasındaki ortaklık gelişiyor. Buna göre, Uber'in sürücüsüz araç hizmeti olan Self-Driving Group'taki hisseleri Yandex tarafından satın...

Yandex ve Uber arasındaki ortaklık gelişiyor. Buna göre, Uber'in sürücüsüz araç hizmeti olan Self-Driving Group'taki hisseleri Yandex tarafından satın alındı. Toplamda 4 işletmenin hisselerini satın alan Yandex, bu hamlesiyle büyük bir yatırım yapmış oldu. Karşılığında ise şirkete yüksek ödeme yapılacak. Bir süredir ortak projeler yürüten iki şirket, ortaklıklarını daha da geliştiriyor. Uber'in lisansından Yandex'in verdiği harita hizmetine kadar pek çok detay yeniden masaya yatırıldı. Uber yalnızca hisselerini satmadı, aynı zamanda lisans yenileme açısından önemli bir avantaj da elde etti.

Yandex Hisseleri %71'e Ulaştı

Yandex, Uber ile ortak yürüttüğü araç çağırma ile ilgili projede birlikte hareket etmeye devam edeceklerini vurguladı. Bunun yanı sıra fazladan hisse satın alarak toplam hissesini %71'e çıkardı. Uber'in hissesi ise %29'a düştü. Anlaşma bedeli olarak toplamda 1 milyar dolarlık harcama yapıldığını belirtelim. Uber'in Rusya'daki lisansıyla ilgili çeşitli gelişmeler de yaşanıyor.

Uber Lisansı Yenilenecek!

Yandex ile yapılan anlaşma sonrasında Uber'in Rusya'daki lisansı da yenilenecek. Uzatılması beklenen lisansın 2030 yılına kadar geçerli olması bekleniyor. Rusya'da popüler olan Uber, verdiği hizmetle yüksek kazançlar elde etmekte. Bu bağlamda Yandex ile ortak olması da şirket açısından önemli bir avantaj. İki şirketin ortaklığında devam eden pek çok proje yakın zamanda daha fazla şekillenecek. Yandex, Rus menşeili olduğundan Uber'e pek çok konuda destek çıkıyor. Bir arama motorundan çok daha fazlası haline geldi. Yalnızca Rusya değil, birkaç ülkede de lisans konusunda Uber'e yardımcı olacak. Lisans yenilendiğinde ise şirketin hizmetleri konusunda problem yaşanmayacak.

Şirketler Ortaklığa Devam Edecek!

Uber ve Yandex, her ne kadar aralarında hisse alışverişi bulunsa da ortak hareket etmeye devam edecekler. Çünkü pek çok konuda birbirlerine destek çıkıyorlar. İki şirketin de uzman olduğu alanlar var. Bu noktada iki şirketin de yararına olacak pek çok faaliyet gösteriliyor. Gelirlerinde de önemli bir artış olduğu belirtilmekte. Teknolojik anlamda büyük işler başaran şirketler, dünya çapında adını duyurdu.

Yandex Hisselerinde Artış!

Öte yandan Yandex'in şirket hisselerinde de önemli bir artış yaşandı. Şirket, yaptığı yatırımları açıklayınca yatırımcıların dikkatini çekti. Piyasalarda hareketlilik yaşandı ve bu durum Yandex'e olumlu yansıdı. Bakalım önümüzdeki aylarda iki şirket başka hangi projelere imza atacak. Özellikle de ulaşım ve dağıtım anlamında birliktelikleri çok başarılı bulunuyor. Şirket, Rusya'nın pek çok bölgesine dağıtım yapmakta. Uber'in sağladığı imkanlar baz alındığında dünya çapındaki başarısını Rusya'da da sürdürdüğü görülüyor.

Son Haberler