50 yaş üzeri erkeklere uyarı! Bu test hemen yapılmalı: Teşhis geç konulursa...

50 yaş üzeri erkeklere uyarı! Bu test hemen yapılmalı: Teşhis geç konulursa...
Prof. Dr. Halil Başar, prostat kanserinin erken teşhis ve tedavisi için 50-70 yaş aralığındaki erkeklere yılda bir kez tarama yaptırarak kanlarındaki Prostat Spesifik Antijen (PSA) seviyelerini kontrol ettirmelerini tavsiye etti.

Sağlık Bakanlığı Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Halil Başar, 15 Eylül Prostat Kanseri Farkındalık Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, prostat kanserinin 50-65 yaş aralığındaki erkeklerin yüzde 25'inde görüldüğünü ve her 8 erkekten birinin risk taşıdığını vurguladı.

Hastalığın erken evrelerinde spesifik semptomlarının olmadığını ve çok gizli bir şekilde ilerlediğini belirten Başar, hastaların genellikle gece idrara sık çıkma, gündüz saatlerinde birkaç saat aralıklarla tuvalete gitme, idrarın incelmesi gibi belirtilerle hastaneye başvurduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Başar, "Bu şikayetler başlamadan önce hastayı tespit etmek ve erken tanımak istiyoruz. Hastalık belirtiler ve semptomlar açısından çok ileri evrelerde ortaya çıkıyor. Bizim tedavi yaklaşımımız, kemoterapi ve radyoterapiyle yapılabilirken hastalık o noktaya ulaştığında hastanın küratif tedavi şansı büyük ölçüde kaybolmuş olur" dedi.

prostat

Prostat kanserinin tedavisinde erken teşhisin kritik öneme sahip olduğuna vurgu yapan Başar, "Prostat kanserini erken aşamada tespit etmek için bugün elimizde PSA testi bulunuyor. Bu test, hastalığı milimetrik boyutlarda teşhis etmemizi sağlıyor. Hastalık henüz yayılmadan yüzde 90'dan fazlasını başarılı bir şekilde tedavi ediyoruz" şeklinde konuştu.

"Erkekler randevu almadan kliniğimize gelerek tarama yaptırabilirler" diyen Prof. Dr. Başar, hastanede Haziran ayından itibaren "Prostat Kanseri Tarama ve Takip Polikliniği"nin hizmette olduğunu ve bu polikliniğe günde 15-20 kişinin prostat kanseri taraması için başvurduğunu belirtti.

Erkeklerin randevu almadan kliniğe gelip tarama muayenesi yaptırabileceklerini açıklayan Başar, aynı zamanda şu uyarıları yaptı:

"Genellikle rektal muayeneden rahatsızlık duyuluyor ve bu nedenle tereddüt yaşanıyor. Ancak kan içindeki PSA değerine bakarak hastalığı tespit edebiliriz. Özellikle 50-70 yaş aralığındaki hastaları önemsiyoruz, çünkü erken teşhis imkanını onlara sunmak istiyoruz. 50-70 yaş aralığındaki erkeklerin yılda bir kez tarama yaptırarak PSA değerlerini kontrol etmeleri gerekiyor."

Son Haberler