B sınıfı ehliyeti olanlar artık motosiklet sürebilecek

B sınıfı ehliyeti olanlar artık motosiklet sürebilecek
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ehliyet sınıflandırmaları ile ilgili bir açıklama yaparak B sınıfı ehliyete sahip olan vatandaşların, A1 sınıfını kapsayan motosikletleri kullanabileceklerini açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Soylu'nun değindiği konulardan bir tanesi de ehliyetler ve ehliyet sınıflarının kullanabildikleri araçlarla ilgiliydi. Bu bağlamda; Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamaya göre B sınıfı ehliyet sahibi vatandaşlar, artık 125 cc ve altındaki motosikletleri kullanabilecekler.

Süleyman Soylu'nun konuyla ilgili açıklaması şöyleydi: "125 cc altı motorlar var. İki tekerlekli kullanımı arttı. Şehir içi kullanılan motor sayısı arttı. Birçok insan motor ehliyeti almak durumunda mıyım diyor. Biz bunların kullanımının sahibi bir bakanlığız. Arkadaşlarımız çalıştı; Milli Eğitim Bakanımız ile konuştum. 125 cc altı motorlar B sınıfı ile kullanılabilecek. Sadece bir iki ek ders alacaklar."

Peki bu tam olarak ne demek?

Türkiye'deki mevcut düzenlemelere göre bir vatandaşın yasal olarak motosiklet kullanabilmesi için en az 16 yaşında olması M veya A1 sınıfı ehliyete sahip olması gerekiyor. M sınıfı; moped olarak da adlandırılan, saatteki hızı 45 km'nin üzerinde olmayan ve motor silindir hacmi 50 cc'ye kadar olan araçların kullanılabilmesini sağlar. Eğer B sınıfı ehliyetiniz varsa M sınıfı ehliyet almanıza gerek yoktur. Çünkü B sınıfı ehliyet ile moped de kullanabilirsiniz.

Ancak A1 sınıfı ehliyetler biraz daha farklı. A1 sınıfı ehliyet alan bir vatandaş, motor silindir hacmi 125 cc'ye kadar olan herhangi bir motosikleti kullanabiliyor. 18 yaşına gelen birey ise gerekli yerlere başvuru yaparak ehliyet sınıfı A2'ye yükseltip, 600 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanma imkanı yakalıyor. 20 yaşına gelen ve 2 yıldır A2 sınıfı ehliyete sahip olan vatandaşlar ise yeni bir başvuru ile A sınıfına geçip, 600 cc'nin üzerinde de olan motosikletleri kullanabiliyor. Ancak B sınıfı ehliyete sahip olan bir vatandaş, A1, A2 ve A sınıfı ehliyetler için yeterli olarak kabul görmüyordu. İşte Süleyman Soylu'nun bugün yaptığı açıklama, bu noktada işleri biraz değiştiriyor.

Artık B sınıfı ile A1 sınıfındaki motosikletler kullanılacak. Geçmişte alınan ehliyetler ise geçerliliğini yitirmiş olacak!

Diyelim ki 16 yaşına girdiğiniz gün A1 sınıfı ehliyet sınavına girdiniz ve süreci başarıyla tamamlayarak, ehliyet sahibi oldunuz. Eğer artık 18 yaşını doldurduysanız ve B sınıfı ehliyetiniz de bulunuyorsa, geçmişte aldığınız A1 sınıfı ehliyetin herhangi bir geçerliliği kalmayacak. 16-18 yaşındaki bireyler ise ya iki yıl bekleyip direkt B sınıfı ehliyet alacak ya da önce A1, sonra da B sınıfı ehliyete geçiş yapacak.

Tabi bunların geçerli olması için yasal düzenlemenin yapılması ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi gerekiyor. Düzenlemenin kesin olarak hayata geçip geçmeyeceğini ise öncelikle 14 Mayıs'taki seçimlerin sonucu, sonrasında ise kurulacak yeni hükümetteki İçişleri Bakanı belirleyecek.

Son Haberler