Balık mevsimi geldi! Çipura balığını 5 dakikada ayıklamanın pratik yolu var!

Balık mevsimi geldi! Çipura balığını 5 dakikada ayıklamanın pratik yolu var!
Pullu bir balık türü olan Çipura balığına Çupra da denir. Çipura potasyum, fosfor ve sodyum açısından zengin olup, içerdiği protein, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri sayesinde oldukça besleyici bir besindir. Peki bu faydalı balığı sınıflandırırken nelere dikkat etmeliyiz?Çipura ayıklamanın püf noktası nedir? Cevap için lütfen haber içeriğini kontrol edin..

Sinarit familyasına ait bir balık olarak bilinen çipura, Türkiye'nin Ege kıyılarında ve Akdeniz kıyılarında yaygın olarak bulunur. Çipuranın gümüş pullu, oval gövdeli, yanları düz, kalın gövdeli ve büyük başlı olduğu söylenmektedir. Balık denildiğinde akla ilk gelen, tazeliğini korurken sofralarınıza keyif katan çipuradır. Çipura çok lezzetli olduğu biliniyor ve beyaz eti her gün sıklıkla yeniyor.

Çipura bağışıklık sistemini güçlendirir. Demir ve kalsiyum mineralleriyle birlikte kemik, diş ve eklemler üzerinde olumlu etki gösterir. Sonsuz etkileri olan çipurayı tutarken nelere dikkat etmelisiniz? Çipura pullarını içten yıkamadan önce nasıl bir çözüm bulmalıyım? Burada çipura ayıklamaya pratik bir çözüm sunuyoruz.

ÇİPURA BALIĞI NASIL TEMİZLENİR

ÇİPURA BALIĞI NASIL TEMİZLENİR?

İlk önce pullarını çıkarmanız gerekir. Pulalrı bıçak yardımıyla kazıyın. Balık pulu temizleme makineniz yoksa bıçağın keskin tarafını kullanarak balık pullarını temizleyebilirsiniz.

İçini temizlediğinizden ve siyah kirleri çıkardığınızdan emin olun. Kan çıkma ihtimali yoktur, bu nedenle içindekileri dikkatlice çıkarın. Kafa pişirilip kesileceği için kulakların atılması gerekir. Aksi halde lezzet kaybolabilir ve acı bir tat kalabilir.

ÇİPURA BALIĞI NASIL TEMİZLENİR

Pişirmeden önce lezzet ve dokuyu arttırmak için tuz eklemeyi ve buzdolabında 20-25 dakika beklemeyi unutmayın.

Pratik bilgiler: Balıkların havyarını (yumurtalarını) değerlendirmek istiyorsanız havyarı bir kaseye koyup daha sonra balıkları ayıklamaya başlayabilirsiniz.

Son Haberler