Bilim adamlarından efsane keşif! Beyni temizleyen basit bir uyku alışkanlığı buldular

Bilim adamlarından efsane keşif! Beyni temizleyen basit bir uyku alışkanlığı buldular
Bilim adamları, geceleri beyninizi tam anlamıyla temizleyebilecek basit bir uyku alışkanlığı keşfettiler. Yeni keşfedilen yatış şeklinin peygamberimiz tarafından tavsiye edilen yatış şekli olması göze çarpan başka bir konu oldu.

Bilim adamları yan yatmanın beyindeki glifatik sistemini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor. Glifatik sistem, beyninizdeki “yanlış katlanmış proteinleri” temizlemekten sorumludur. Bu proteinler, motor nöron hastalıklarının oluşumunda büyük rol oynar.

Bu nedenle beyninizi onlardan uzak tutmak ve glifatik sisteminize yardımcı olmak kaliteli bir yaşam için oldukça önemlidir.

YAN YATARAK UYUMAK BEYNİNİZİ TAM ANLAMIYLA TEMİZLEYEBİLİR

Sosyal medyada çok zaman geçirdiyseniz, muhtemelen "beyin ağartıcı" terimini bazılarında daha fazla veya başka bir yerde duymuşsunuzdur. Genellikle bu, korkunç veya dehşet verici bir şey gördükten sonra sevimli hayvan videoları izlemek veya komik şeylere bakma durumudur. Bu, beyninizi bu korkunç düşüncelerden temizlemeye yardımcı olur.

Ancak buradaki durumda, vücudunuzun oluşturduğu gereksiz protein zincirlerini temizlemekten bahsediyoruz.

Bu gereksiz zincirlere yukarıda bahsettiğim gibi "yanlış katlanmış proteinler" denir. Ve vücudunuzun devam eden uzun protein zincirleri yaratmasının bir parçası olarak yapılırlar.

Bu uzun zincirler amino asitlerden oluşur. Birlikte, vücudunuzun hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu farklı görevleri düzenler ve gerçekleştirirler - örneğin enfeksiyonlarla savaşmak ve hatta vücutta farklı molekülleri taşımak gibi.

Vücudunuz, işler yolunda gitmediğinde yanlış katlanmış proteinler üretir. Ve daha sonra beyninizde birikebilirler. Ancak gece uyuduğunuzda beyniniz glifatik sisteminizi kullanarak çöpü dışarı atmak için çalışır. Bu glifatik işlevler, beyninizi yanlış katlanmış proteinlerden etkili bir şekilde temizleyerek normal çalışmasına izin verir.

Amyotrofik lateral skleroz (ALS) gibi hastalıklarda rol oynayan bu yanlış katlanmış proteinlerdir . Motor nöron hastalığının bilinen bir tedavisi yoktur. Ancak araştırmacılar, glifatik sistemdeki bozulmayı bu tür hastalıkların başlangıcına bağlayabileceğimize inanıyorlar.

Bir grup araştırmacı, Translational Neurodegeneration dergisinde konuyla ilgili bir makale yayınladı. Araştırmacılar, bir dizi faktörün glifatik sisteminizin daha iyi performans göstermesine yardımcı olabileceğini buldu. Listeye, Omega-3 yağ asitleri ve benzerlerinin yanına artık bir faktör olarak yanınızda uyumayı da dahil ettiler.

Son Haberler