Bu 6 inanılmaz süper gıda ile saç dökülmesini önleyin

Bu 6 inanılmaz süper gıda ile saç dökülmesini önleyin
Saç dökülmenizi azaltmaya yardımcı olabilecek yaygın olarak öne çıkan 6 süper gıdanın bir listesi

Saç dökülmesi, insanların neredeyse her gün yüzleşmek zorunda kaldığı en sıkıntılı sağlık sorunlarından biridir. Saçlarımıza gereken özeni göstermemize rağmen, bu kronik soruna hala mükemmel bir çözüm bulabilmiş değiliz.

İnsanlar bu sorunun üstesinden gelmek için farklı saç bakım ürünleri ve ilaçlar kullanıyor. Ancak, diyetin de saç büyümesinde ve saç dökülmesini kontrol etmede büyük bir rol oynadığını belirtmek yeterince önemlidir.

Bir programa konuk olan Prof. Dr. Canan Karatay kellikle ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Kelliğin genle alakalı olmadığını söyleyen Canan Karatay, "kellik insülin yüksekliğiyle alakalıdır. Kellik D vitamini eksikliği ve Omega 3 eksikliğiyle alakalıdır" şeklinde konuştu."İnsülin yüksekliği olan erkeklerde alınlarının açılmaya başlayacağını söyleyen Canan Karatay 'Bu tamamen bilimseldir kitabımda anlatıyorum. Erkekler pilava çok meraklı oturupta devamlı pilav yemesinler. Pilav lezzetli olabilir ama saç dökülmesinin temel sebebidir." dedi. Peki neleri yemeli?

İşte saç dökülmesini önlemek için günlük olarak tüketilmesi gereken 6 süper gıda.

1. Yumurta: Saç dökülmesini önlemek ve ipeksi siyah saçlarınızı gerçekten daha güçlü hale getirmek için yumurtayı diyetinizin bir parçası haline getirebilirsiniz. En iyi protein kaynağı olmasının yanı sıra, saç büyümesini iyileştirmeye yardımcı olan biyotin açısından da zengindir.

2. Çilek: Meyveler de saçları güçlendirmek için oldukça faydalıdır. Saçların kırılmasını önleyen ve uzamasını hızlandıran vitaminler açısından zengindirler.

3. Ispanak: Ispanak saç büyümesini teşvik etmede ve saç dökülmesini önlemede yardımcıdır. Ispanakta bulunan folat, demir, A ve C vitaminleri de saçları kırılmaktan korumaya yardımcı olur.

4. Yağlı Balık: Somon, ringa ve uskumru gibi yağlı balıklar iyi bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Bu, saç büyümesini iyileştirebilir ve daha kalın hale getirebilir.

5. Avokado: Avokado tüketimi de daha hızlı saç sağlığına sahip olmaya çok yardımcı olabilir. Avokado E vitamini açısından zengindir. Ayrıca oksidatif stresi önlemeye yardımcı olan harika bir antioksidan kaynağıdır.

6. Tatlı patates: Tatlı patates A vitamini açısından zengindir. Bu vitamin saç büyümesi için zorunludur. Sebum üretimini etkiler, bu da saç dökülmesini durdurur ve onları ipeksi ve güçlü yapar.

Son Haberler