Canan Karatay'ın korkutan çay açıklaması. Bir çok kişi dikkat etmemişti

Canan Karatay'ın korkutan çay açıklaması. Bir çok kişi dikkat etmemişti
Canan Karatay yaptığı açıklamada çay tiryakilerini üzdü. Çay neden şekersiz içilmeli?

Canan Karatay, sağlıklı yaşamla ilgili açıklamalarıyla dikkat çekiyor. Çay, Türkiye'de şekersiz tüketilmiyor. Hemen hemen bir çok evde demlenen çay mutlaka şekerli tüketiliyor. Oysa sağlık açısından şekerli çay tüketmek çok zararlı.

Prof. Dr. Canan Karatay, dünyada en çok Türkiye'de tüketilen çay ile ilgili "Çay yeni çıkmış bir alışkanlıktır" açıklamasında bulundu.

UYARISI DİKKAT ÇEKTİ

Prof. Dr. Canan Karatay, özellikle Türkiye'de yoğun olarak içilen çay ile ilgili herkesi ilgilendiren önemli bir uyarıya dikkat çekti. Neredeyse günün her saati sürekli tüketilen çayın önemli bir zararını hatırlatan Karatay, dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

ŞEKER EN TATLI ZEHİR

Şeker için dünyadaki en tatlı zehirdir diyen Canan Karatay, çayın mutlaka şekersiz tüketilmesini tavsiye etti.

"Çay doğru ve kararında tüketildiğinde vücut için faydası var. Yapılan çalışmalarda şekersiz tüketilen çayın kalp sağlığı için faydalı olduğu ortaya çıktı. Ayrıca çay bağırsak sağlığını da iyileştirmekte. Şekersiz içilen çayın kan şekeri seviyesini de düşürdüğü bir gerçek. Odaklanmayı da artıran bir içecek olan çay birden çok faydası olan bir içecek. Ancak çayın az bilinen hatta hiç bilinmeyen zararı da var. İşte o zararlar: Sinir bozukluğu yapıyor. Aşırı çay içimi kalpte çarpıntı. elde titremeye yol açıyor. Kansızlık ve demir eksikliğine yol açıyor. Mide bulantısı. Baş ağrısı yapıyor."

Prof. Dr. Canan Karatay, Habertürk’ten Hülya Hökenek'e yaptığı açıklamada, “'Çay yeni çıkmış bir alışkanlıktır. Geçmişte böyle bir şey yoktu. Seneler önce kahve içilirdi. Ben çaya karşı değilim. Ama yemek yedikten sonra hemen içilmemelidir. 4 saat sonra içilmelidir. Hemen içilmeli kronik kansızlık sebebidir. Demir eksikliğine yol açar'' dedi.

Son Haberler