Dark Web'de kayıtlara geçecek operasyon: En büyük uyuşturucu ticareti platformu çökertildi

Dark Web'de kayıtlara geçecek operasyon: En büyük uyuşturucu ticareti platformu çökertildi
Europol ve ABD Adalet Bakanlığı tarafından 9 ülkede gerçekleştirilen operasyonda 288 kişi gözaltına alındı. Yapılan operasyonda en büyük uyuşturucu ticareti platformu çökertilirken, 850 kilogram uyuşturucu ve 117 silah ele geçirildi.

Pek çok illegal işin döndüğü, sadece belirli ağlar üzerine kurulu olan internetin görülmez bölgesi dark web'e yönelik büyük bir operasyon gerçekleşti. Europol (Avrupa Polis Teşkilatı) ve ABD Adalet Bakanlığı ortaklığıyla yapılan "SpecTor" kod adlı operasyon sonucunda, dark web'de uyuşturucu ticareti yaptığından şüphelenilen 288 kişi yakalandı.

ABD, Birleşik Krallık, Avusturya, Fransa, Almanya, Hollanda, Polonya, Brezilya ve İsviçre olmak üzere 9 ülkede yapılan operasyonda yakalananların 155'i ABD'de bulunuyordu. Operasyonda, yüksek miktarlarda para ve uyuşturucu da ele geçirildi.

850 kilogram uyuşturucu ele geçirildi:

Europol, SpecTor operasyonunda toplam 50,8 milyon euro para, 850 kilogram uyuşturucu ve 117 silahın ele geçirildiğini açıkladı. Ayrıca yakalanan kişilerin sadece tek bir yasa dışı pazarda değil, farklı yasa dışı pazarlarda da aktif olarak uyuşturucu ticareti yaptığı paylaşıldı.

Peki bu pazar hangisiydi?

Yapılan operasyonda hedef alınan pazar, Monopoly Market idi. 2019 yılından bu yana faaliyet gösteren pazarda uyuşturucu ticareti yapılıyordu. Alman yetkililer, sitenin altyapısını 2021 yılında çökertmeyi başarmıştı.

Tutuklananlar sadece bu 288 kişiyle sınırlı olmayacak:

Europol, Monopoly Market üzerindeki alıcıların da isimlerini ele geçirdiklerini paylaştı. Bu nedenle tüm dünyada sitede faaliyet gösterdiği tespit edilen "binlerce" kişinin daha yakalanabileceğini açıkladı.

İllegal uyuşturucu ticaretine odaklanmaya devam eden Europol, Ocak 2021'de 500 bin kullanıcıya sahip DarkMarket'i de çökertmiş, 150'den fazla satıcıyı yakalamıştı.

Son Haberler