Dünya Sağlık Örgütü'nden saç baş yolduracak açıklama: Yeni hastalığa hazır olun!

Dünya Sağlık Örgütü'nden saç baş yolduracak açıklama: Yeni hastalığa hazır olun!
Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Dr. Tedros, COVID-19’dan bile daha ölümcül bir pandemiye karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirterek, "Hastalık X" diye bir tanımlamada bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Koronavirüsün neden olduğu COVID-19'dan bile daha ölümcül bir salgın hastalığa karşı dünyanın hazırlıklı olması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Bu arada, COVID-19'un artık bir acil sağlık durumu olmadığını da hatırlattı. Ayrıca en tehlikeli patojenleri tespit etmek ve izlemek için yeni bir küresel planları olduğunu belirtti.

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsviç'renin Cenevre kentinde düzenlenen Dünya Sağlık Asamblesi forumunda başka bir pandeminin ertelenemeyeceğini belirtti. Dr. Tedros, yeni hastalık ve ölüm dalgalarına neden olan başka bir varyantın ortaya çıkma tehdidinin devam ettiğini söylüyor. Ayrıca, daha da ölümcül bir potansiyele sahip başka bir patojenin ortaya çıkma tehdidi de ona göre hala var ve bu konuda hazırlıklı olmamız gerekiyor.

Dr. Tedros, bir sonraki pandemiye "Disease X" (Hastalık X) adını veriyor. Bunun nedeni, salgının henüz keşfedilmemiş bir mikroorganizmadan kaynaklanabilecek olması.

Kısacası bu uyarı, Dünyayı şimdiden Hastalık X'e karşı hazırlıklı olunması konusunda bir alarm gibi değerlendirilebilir. Zira COVID-19'a pek de hazırlıklı yakalandığımız söylenemez.

Son Haberler