Dünyanın en mutlu ülkeleri belli oldu: Bakın Türkiye kaçıncı sırada!

Dünyanın en mutlu ülkeleri belli oldu: Bakın Türkiye kaçıncı sırada!
2023 Dünya Mutluluk Raporu açıklandı. Türkiye'nin sıralaması ise ne yazık ki pek şaşırtmıyor. Avrupa ülkelerinin mutluluk oranında pek bir değişim olmazken, Türkiye son sıralarda kendisine yer buldu.

Dünya Mutluluk Raporu'nun bu yılki verileri belli oldu. Toplamda 137 farklı ülkenin vatandaşlarıyla anket yapıldı. 2023 yılında 3 yıllık ortalama göz önüne alındı. Pandemi sürecinin mutluluk üstündeki etkisine de bakıldı.

Üç yıllık ortalamanın alınmasına rağmen sıralama genel olarak değişmedi. İskandinav ülkeleri zirveyi kapladı, Orta Doğu, Asya ve Afrika ülkeleri ile arada kalan Türkiye listenin son sıralarını oluşturdu... Yine tersten en iyi 10'a giriş yaptık.

Peki ülkelerin mutlulukları neye göre belirleniyor?

Bu yıl, diğer yıllardan farklı bir metodoloji takip edildi. Rapor, yalnızca 2022 değil, 2020, 2021 ve 2022 yıllarında yapılan anketleri ele aldı. Mutluluk oranı, kişilerin son 3 yıldaki ortalama hayat değerlendirmelerine göre belirlendi.

Hayat değerlendirmeleri, sosyal destek, kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla, sağlıklı yaşam beklentisi, hayat seçimleri yapma özgürlüğü, cömertlik, distopya ve yolsuzluk algısı endeksi faktörleri ile temellendirildi.

Geçtiğimiz yıl durum nasıldı?

Dünya Mutluluk Raporu'nun 2022 sayısında Türkiye, 146 ülke arasında 112. sırada yer alıyordu.

Son Haberler