EYT'de staj ve çıraklık dönemi çalışanların sorunu çözüldü mü?

EYT'de staj ve çıraklık dönemi çalışanların sorunu çözüldü mü?
EYT çıktı ve milyonlarca kişi emekli oldu. Geçmişte staj ve çıraklık yapanlar EYT kapsamına alınmadı. Özellik çıraklık döneminde çalışanlar emekli olabilmek için müjdeli haberler bekliyor. Çıraklık döneminde çalışanlar için yeni formüller ve istisnalar var mı? Staj ve çıraklıkta geçen süre primlere eklenecek mi? Staj ve çıraklık döneminde çalışanların başlangıç tarihi değişecek mi? Bu soruların cevabı haberimizde.

EYT çıktı ve milyonlarca çalışan emekli oldu. 9 Eylül 1999 öncesi sigorta başlangıcı olanlar ve prim gün sayısını tutturanlar emeklilik hakkından yararlandı. Prim gün sayısı eksik olanlar askerlik borçlanmasıyla veya Bağkur primi olanlar borçlanma ve ihya yaparak günlerini doldurdu ve emekli oldu.

9 Eylül 1999 öncesi staj ve çıraklık yapanlar emeklilik kapsamına alınmadı. Şimdi staj ve çıraklık yapanlar da emekli olmak istiyor ve hükümetten bu konuyla ilgili müjdeli haber bekliyor.

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin geçmişte staj ve çıraklık yapanlar için umut olacak açıklamalar yapmıştı. Yeni Bakanın bu konuyla ilgili nasıl bir adım atacağı merakla bekleniyor.

Mevcut yasalara göre staj ve çıraklık dönemi sigorta başlangıcı olarak kabul edilmiyor. Staj ve çıraklıkta geçen süreler de emeklilikte kullanılamıyor.

Fakat bu durumun bazı istisnaları olan bazı meslekler var. Avukatlar sigorta başlangıcı olmadan önce 6 ay mahkemelerde ve 6 ay avukat yanında 1 yıl boyunca yaptıkları stajların onaylı baro belgesi ile beraber borçlanma için SGK'ya başvurabiliyorlar. Bu şekilde emekli olma hakkına kavuşabiliyorlar.

Kadınlar da doğum öncesi yaptıkları staj ve çıraklık için borçlanma yapabiliyor.

Bu şekilde borçlanılarak sigorta başlangıcı geriye çekilebiliyor. Sigorta başlangıç tarihinin geriye çekilmesi ile emeklilik yaş ve prim gün sayıları da değişmiş oluyor. Bu şekilde birçok kişi de emekli olma hakkına kavuşuyor.

Diğer meslek grupları da staj ve çıraklık döneminin EYT kapsamına alınmasını bekliyor. Kulis bilgilerine göre konuyla ilgili bazı formüllerin masada olduğuna dair haberler geliyor. Konuyla ilgili gelişmeler oldukça sizlerle paylaşacağız.

Son Haberler