Google Haritalar artık hava kalitesini de sunacak

Google Haritalar artık hava kalitesini de sunacak
iOS ve Android için Google Haritalar artık size belirli ülkelerdeki bölgenin hava kalitesini gösterecek.

Ekranın sağ üst köşesindeki küçük elmas simgesine dokunduğunuzda, mevcut bölgenin hava kalitesini kontrol etmek için Harita ayrıntıları altında bir seçenek olduğunu göreceksiniz.

Bu özellik, söz konusu harita konumu için hava kalitesi indeksi (AQI) verilerini çeker. Haritadan uzaklaşın ve bir dizi renk kodlu iğne göreceksiniz. Bunlardan birine dokunun, size bölge için hava kalitesi verileri verilecektir.

Yeşil, hava kalitesinin iyi, sarının orta ve turuncu ve koyu tonların değişen derecelerde kötü olduğu anlamına gelir.

airquality.png

Bu AQI kapsamının bu noktada her yerde mevcut olmaktan uzak olduğuna dikkat edilmelidir. Örneğin, burada İngiltere'de çalışmıyor.

Doğrudan dünya haritasına yaklaştığımızda, çeşitli yerel kurumlardan alınan verileri kullanan ABD, Hindistan ve güney doğu Avustralya'nın bazı bölgelerinde AQI verilerinin mevcut olduğunu görüyoruz.

İlgili bir blogda Google, ABD'de daha fazla yerel bilgi için PurpleAir'i kullandığından bahseder. Bu PurpleAir verileri, Nest ekranlarında ve hoparlörlerinde de kontrol edilebilir.

Muhtemelen Google, bu Google Haritalar hava kalitesi kapsamını zaman içinde artıracaktır. Uygulamada evrensel olarak mevcut göründüğü göz önüne alındığında, bunun uzun bir süreç olmayacağını ve Google'ın daha fazla yerel veri sağlayıcısını makul bir şekilde hızlı bir şekilde bağlayabileceğini umuyoruz.

Ayrıca Wildfires'ın bir harita ayrıntıları metriği olarak eklendiğini fark edebilirsiniz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu da şu anda yalnızca ABD'ye özel bir özellik.

Son Haberler