İlk kabine toplantısında neler konuşuldu? Asgari ücrete, memura ve emekliye ne kadar zam gelecek?

İlk kabine toplantısında neler konuşuldu? Asgari ücrete, memura ve emekliye ne kadar zam gelecek?
Çiçeği burnunda Çalışma ve Sosyal Güvellik Bakanı Vedat Işıkhan göreve hızlı başladı. Seçim öncesi verilen sözler ve konular masaya yatırıldı. Asgari ücret, emekli ve memur zamları ile refah payının belirlenmesi için çalışmalara başladı.

Temmuzun ilk haftasında maaşlara yapılacak zamların belli olması bekleniyor. Yakın zamanda da asgari ücretin belirlenmesi için de ilk toplantı gerçekleşecek. Asgari ücretle çalışanların en az 11 bin TL düzeyinde bir beklentisi var. 470 bin memura ek gösterge, aylık bağlanmayan EYT'liye avans ile SSK ve Bağ-Kur prim gün sayısının eşitlenmesi gibi konuların da gündeme gelmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde kamu işçilerinin maaşı en düşük 20 bin liraya çıkarılmıştı. Şimdi ise kamuda maaş dengesinin korunması için en düşük memur maaşı, asgari ücretli ve emekli zammı konuları gündemde. Bu konular bütçeyi doğrudan ilgilendirdiği için yapılacak artıştan önce Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'le görüşmeler yapılacak. Görüşmeler neticesinde zam oranları belli olacak.

Son Haberler