İşten çıkanlarla ilgili şaşırtan çalışma: Geride kalanları da teşvik ediyorlar…

İşten çıkanlarla ilgili şaşırtan çalışma: Geride kalanları da teşvik ediyorlar…
Birinin işten ayrılması geride kalanlar için nasıl bir etki yaratırdı? Yapılan son çalışma bunu açıkça gözler önüne seriyor.

İş hayatında ayrılıklar doğanın kanunlardan diyebiliriz. Yeni bir teklif geldiğinde, ya da kötü gidişat nedeniyle bazen uzun yıllar çalıştığımız şirketlerden ayrılmak kaçınılmaz olabiliyor.

Peki bu süreçte sadece işten ayrılan mı etkileniyor? Böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, zira son çalışma işten ayrılanların geride bıraktığı etkiyi de açıkça gözler önüne seriyor.

Sadece ayrılan değil, geride kalanlar da etkileniyor

UBC Sauder School of Business'ın yeni bir araştırmasına göre, işten ayrılanlar geride kalan diğer çalışma arkadaşlarının da psikolojisini etkiliyor. Dolayısıyla onlar da aslında işten ayrılmaya doğru teşvik ediliyor.

Araştırmacılar, bunun nedenini bulmak için çalıştırma gerçekleştirdi. Bu kapsamda yüksek ciroya sahip büyük bir perakendecinin 1 milyonluk çalışanın yer aldığı istihdam verileri incelendi. Verilerde ise kimin ne zaman, hangi pozisyonda ve neden işten ayrıldığı gibi bazı etkenler alındı.

Söz konusu çalışmada görev alan John Kammeyer-Mueller ve UBC Sauder yardımcı doçenti Sima Sajjadiani, "Bu mağazalara sistemler olarak göz attık ve zaman içinde mağazalara giren çıkan çalışanların akışını inceledik" dedi.

Minnesota Üniversitesi'nden Alan Benson ise "Bize her çıkış olayının anlık, kısa vadeli ve uzun vadeli etkilerine bakma ve bunları zaman içinde karşılaştırma fırsatı verdi " dedi.

Araştırmacılar, işten çıkarma duyurularının güçlü ve ani bir etkiye sahip olduğunu ve işten çıkarmalardan sağ kurtulanlar arasında gönüllü ciroyu artırdığını tespit etti.

‘Yüksek performanslılar çıkıyorsa bu durum daha kötü’

Araştırmada görevli Dr. Sajjadiani, "Kuruluşlar için çok kötü bir haber, özellikle de yüksek performans gösterenleri işten çıkarıyorlarsa, çünkü bu pozisyonlar elenirse, hem yüksek hem de düşük performans gösterenler de ayrılmaya başlar" dedi. Ayrıca Sajjadiani, sözlerini şu ifadelerle noktaladı:

"Bu, insanların işlerinin güvenli olmadığının ve ne kadar çok çalışırlarsa çalışsınlar kuruluşun onları umursamadığının bir işareti. Bu nedenle, 'Bir an önce ayrılmalıyım' diye düşünüyorlar."

Sonuç olarak çalışanlar gönüllü olarak işlerinden ayrıldıklarında, ayrılmaları gönüllü ciroda daha ılımlı bir artış sağlar ve bu dalga etkisinin oluşması daha uzun sürer.

Kaynak: phys
Derleme: Okan Güleş

Son Haberler