Kırmızı ette şap alarmı! Peki şap hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Kırmızı ette şap alarmı! Peki şap hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?
Irak'ta ortaya çıkıp ardından Türkiye'de de görülmeye başlanan SAT-2 serotipi şap hastalığı ülke gündemine bomba gibi düştü. Peki nedir bu şap hastalığı?

Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Güzel, hastalığın hızla yayılabilen virüsten kaynaklandığını söyledi.

Hastalığın spesifik tedavisinin olmadığını belirten Prof. Dr. Güzel, "Ağızda salya artışı, aft ve ülser oluşumu, topallık, meme derisinde ülserasyonlar ve vasküler gibi çeşitli semptomlar görülüyor. Virüs, çevre şartlarına oldukça dayanıklı ve dirençlidir. Hayvandan hayvana solunum yolu ile bulaşan bu hastalık, insanlar tarafından da enfekte olmamış başka bir hayvana bulaştırılabiliyor. Ayrıca rüzgar ve kuşların taşıması yoluyla da kilometrelerce ötedeki hayvanlara taşınabiliyor. Hasta bir hayvanı kara yolunda yürütün, yürüdüğü güzergahtaki köylerde bile hastalık görülebilir" dedi.

ŞAP BELİRTİLERİ NELERDİR

El-ayak-ağız hastalığı küçük çocuklarda yaygın olarak görülen hafif, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Belirtileri arasında ağızda yaralar ve ellerde ve ayaklarda döküntüler yer alır. El-ayak-ve-ağız hastalığına en yaygın olarak bir coxsackievirus neden olur.

El-ayak-ağız yani şap hastalığı için özel bir tedavi yoktur. Sık sık el yıkamak ve el-ayak-ağız hastalığı olan kişilerle yakın temastan kaçınmak çocuğunuzun enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Şap hastalığı aşağıdaki semptomların hepsine veya sadece bazılarına neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

  • Ateş.
  • Boğaz ağrısı.
  • Hasta hissetme.
  • Dilde, diş etlerinde ve yanakların iç kısmında ağrılı, kabarcık benzeri lezyonlar.
  • Avuç içlerinde, ayak tabanlarında ve bazen kalçalarda döküntü. Döküntü kaşıntılı değildir, ancak bazen kabarcıklar olabilir. Cilt tonuna bağlı olarak döküntü kırmızı, beyaz, gri görünebilir veya sadece küçük yumrular şeklinde olabilir.
  • Bebeklerde ve küçük çocuklarda huzursuzluk.
  • İştah kaybı.

İlk enfeksiyondan belirtilerin ortaya çıkmasına kadar geçen süre (kuluçka dönemi) 3 ila 6 gündür. Çocukların ateşi yükselebilir ve boğaz ağrısı gelişebilir. Bazen iştahlarını kaybederler ve kendilerini iyi hissetmezler.

Ateş başladıktan bir veya iki gün sonra ağız veya boğazın ön kısmında ağrılı yaralar oluşabilir. Ellerde ve ayaklarda ve bazen kalçalarda da kızarıklık görülebilir.

Ağız ve boğazın arka kısmında gelişen yaralar, herpangina adı verilen ilgili bir viral hastalığa işaret edebilir. Herpangina'nın diğer özellikleri arasında ani yüksek ateş ve bazı durumlarda nöbet yer alır. Nadir durumlarda, yaralar ellerde, ayaklarda veya vücudun diğer bölgelerinde gelişir.

NE ZAMAN DOKTORA GÖRÜNMELİ

El-ayak-ve-ağız hastalığı genellikle küçük bir hastalıktır. Genellikle birkaç gün boyunca sadece ateş ve hafif semptomlara neden olur. Çocuğunuz altı aydan küçükse, bağışıklık sistemi zayıfsa veya sıvı içmeyi zorlaştıran ağız yaraları veya boğaz ağrısı varsa sağlık uzmanınızı arayın. Çocuğunuzun semptomları 10 gün sonra düzelmezse de sağlık uzmanınızı arayın.

Son Haberler