Resimde hangi sayıları görüyorsunuz sorusuna gelen cevaplar şaşırttı

Resimde hangi sayıları görüyorsunuz sorusuna gelen cevaplar şaşırttı
Sosyal medyada paylaşılan bu optik illüzyon testi adeta viral oldu, interneti kasıp kavurdu, kullanıcıları ikiye böldü. Peki paylaşım rekoru kıran bu resimde siz hangi sayıyı görüyor sunuz?

Beynimizi ve gözlerimizi test ettikleri için optik illüzyonlar eğlencelidir. Son zamanlarda, görünüşte kolay bir optik yanılsama interneti kasıp kavurdu.

Bir Twitter paylaşımında, çizgili ve siyah beyaz şekillere sahip bir fotoğrafın içerisindeki sayıların ne olduğu soruldu. Bu paylaşım sonrası da sosyal medyadaki kişiler ikiye, hatta üçe bölünmüş halde. Sosyal medya kullanan insanalara, bu resmin içinde bir sayının görülüp görülmediği ve bununla beraber eğer bir sayı görüyorsanız hangi sayıları gördükleri soruldu.

Kullanıcı tarafından paylaşılan optik illüzyon, daire içine gizlenmiş farklı sayıların olduğu siyah beyaz şeritlere sahip. Görüntüdeki düzensiz spiraller, optik bir illüzyon yarattı ve doğru sırayı tahmin etmeyi zorlaştırdı.

Binlerce beğeni toplayan gönderi, insanları optik illüzyonda görebildikleri sayıları paylaşmaya sevk etti. Bazıları 528, bazıları ise 45283 sayısını gördüğünü belirti, bazıları ise daha farklı sayılar. Peki siz hangi sayıları görüyorsunuz?

Bir kullanıcı, doğru sırayı bulmak için bir hile bile paylaştı. Tek yapmanız gereken bildirim çubuğunu aşağı sürüklemek. Bu, ekranınızı bulanıklaştıracak ve sayıları biraz okunabilir hale getirecektir.

Başka bir numara da, sayıları net bir şekilde görmek için ekranınızdan uzaklaşmak veya görüntüyü yakınlaştırmak.

GÖZLERİNİZİN ANLATTIKLARI BEYNİNİZİN KARIŞMASINA NEDEN OLABİLİR

Optik illüzyon diğer adı ile görsel illüzyon ya da göz yanılsaması, görsel olarak algılanan görüntüler ile gerçeğin farklı olduğu durumlar için kullanılan terimdir. Optik illüzyonlar yüz yıllardır insanları kandırmaya devam ediyor.

Gözlerinizin gördüğü sayılar, kontrast duyarlılığınıza bağlıdır; bu, gözlerinizin bir nesne ile arka planı arasındaki farkı ne ölçüde ayırt edebileceği anlamına gelir.

Queensland Beyin Enstitüsü bir blog yazısında, "Bazen, gözlerinizin ona ne anlatmaya çalıştığıyla beynimiz karışıyor" diyor.

Pek çok bilim insanı optik illüzyonların nasıl çalıştığını anlamaya çalışırken, hiç kimse beynimizin ve gözlerimizin bu illüzyonları yaratmak için nasıl işbirliği yaptığından emin değil.

İŞTE DOĞRU YANIT

Hala doğru cevabı bulamıyorsanız, sizin için açıklıyoruz. Doğru cevap 3452839

Eğer sizde pek çok insan gibi bu rakamların tamamını göremediyseniz üzülmeyin çünkü testti yapanların yüzde 50'sinden fazlası sayıların tamamını net göremiyor.

İlgili Haberler
Son Haberler