Rekor kırmayı başardı: 74 gündür su altında yaşıyor

Rekor kırmayı başardı: 74 gündür su altında yaşıyor
Dr. Joseph Dituri, 74 gündür su altında yaşıyor. Bu süreyle birlikte Dituri, su altında en uzun süre yaşayan insan olma rekorunu elinde bulunduruyor. Geçen her saniyede rekor da tazelenmeyi sürdürüyor.

İnsanlığın zorlu koşullarda yaşamak için neler yapması gerektiği, bu koşullara uygun testlerle çok daha somut bir şekilde anlaşılabiliyor. Geçtiğimiz günlerde 500 gün boyunca mağarada yaşayan ve ancak çıkış yapan Beatriz Flamini de bunun son örneklerinden biriydi.

Geçtiğimiz günse bu kez su altından yeni haberler geldi. ABD Donanması'nda görev yapan Dr. Joseph Dituri, su altında en uzun süre yaşayan kişi rekorunu kırdı. Dituri, 74 gün boyunca su altında küçük bir odada yaşam sürdü.

Rekor her saniye tazeleniyor, hedef 100 gün:

Dituri'nin rekor kırdığı odacık, okyanusların derin bir noktasında değildi. ABD'nin Florida eyaletindeki Key Largo'daki bir gölde, yaklaşık 9 metre derinlikte bulunuyordu. Dituri, henüz yaşadığı yerden de çıkmadı ve her geçen saniyeyle rekor tazelemeyi sürdürüyor.

Dituri, yaşadığı bu küçük alanda 9 Haziran'a kadar kalmayı planlıyor. Eğer bu hedefine ulaşırsa, su altında yaşama rekorunu 100 gün ile kıracak ve aşılması zor bir hedef belirleyecek.

Dituri, neden böyle bir şey yapıyor?

Dituri'nin su altında yaşaması, aslında "Project Neptune 100 (Neptün 100 Projesi)" adlı bir araştırma kapsamında gerçekleştiriliyor. Deniz Kaynaklarını Geliştirme Vakfı tarafından yürütülen görevde insan psikolojisi ve vücudun uzun süreli ekstre basınca verdiği tepki araştırılıyor.

Dituri, ana fikirlerini ise "Buradaki fikir, dünya okyanuslarını doldurmak, içinde yaşayarak ve onlara gerçekten iyi davranarak onlara bakmaktır." şeklinde paylaşıyor.

Yaşadığı ortam çok zorlu bir ortam değil:

Dituri, yaşadığı ufak alanda bilgisayar ve telefonun yanı sıra kişisel eşyalarına da sahip durumda. Beslenmesini ise yumurta ve somon gibi protein ağırlıklı besinler ile yapıyor.

Elbette özlediği bir şey de var…

Dituri, alanında her ne kadar rahat olduğunu söylese de özlediği bir şey olduğunu da paylaşmadan geçmedi:

Su altında en uzun süre yaşama rekoru, 73 gün 2 saat 34 dakika ile Bruce Cantrell ve Jessica Fain ikilisine ait idi.

Son Haberler