Sırf izlenmek için uçak kazası videosu çeken YouTuber hapis cezasıyla karşı karşıya!

Sırf izlenmek için uçak kazası videosu çeken YouTuber hapis cezasıyla karşı karşıya!
Trevor Jacob isimli bir YouTuber'ın Aralık 2021'de yayınladığı "uçak kazası" videosunun tamamen izlenmek için yapılan bir düzmeceden ibaret olduğğu ortaya çıktı. Jacob, sözde kazayı izlenme uğruna yaptığını kabul ederken, hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Yaşamını ABD'de sürdüren ve popüler bir içerik üreticisi olan Trevor Jacob isimli bir adam, bundan birkaç yıl önce garip bir mesele ile gündeme gelmişti. YouTuber'ın Aralık 2021'de paylaştığı bir videoda düştüğü gerekçesiyle bir uçaktan atlamış ancak videonun sahte ve yanıltıcı olduğu iddiaları gündeme gelmişti. Şimdi o şüphelerin gerçek olduğu ortaya çıktı.

Trevor Jacob, Aralık 2021'de paylaştığı bir videoda, küçük bir uçakla yapacağı yolculuğu takipçilerine göstermek istemişti. Aslında bunda hiçbir problem yoktu çünkü YouTuber, küçük uçakları kullanabilmek için geçerli bir lisansa sahipti. Hal böyle olunca kullanacağı uçağın çeşitli yerlerine kameralar yerleştiren YouTuber, o anları da takipçileriyle paylaşacaktı. Ancak kalkıştan bir süre sonra uçağın arızalandığını ileri süren Jacob, uçaktan atlamıştı. Kendisi paraşütle kurtulurken uçak başı boş bir şekilde düşmüştü. YouTuber, işte tüm bu yaşananları YouTube kanalından paylaşmıştı.

2.jpg

Hepsinin bir düzmece olduğu ortaya çıktı!

Haberimizin sonuna bırakacağımız videoda mantıklı gelmeyen şeyler vardı. YouTuber, bozulduğunu iddia ettiği uçağı hiçbir şekilde kontrol etmeye çalışmıyor, bunun yerine yerden ne kadar yüksekte olduğunu görmek için kapıyı açıp aşağıya göz gezdiriyordu. Üstelik Trevor Jacob, uçağa binerken -yaşananları tahmin etmiş olacak ki(!)- paraşüt takımı giymişti. Ve "kazazedemiz", o hengamenin içinde selfie çubuğunu yanında taşımayı da ihmal etmemişti :)

Söz konusu videonun ABD'de gündem olması, olayla ilgili soruşturma açılmasına neden oldu. Neticede ortada bir uçak kırımı vardı ve olayın irdelenmesi gerekiyordu. Ancak uçağın düştüğü yer bulunamamıştı. Aslında, uçağın enkazına ait en ufak bir delil bile yoktu. YouTuber'ı iyiden iyiye köşeye sıkıştıran yetkililer, gerçeği öğrenmeyi başardılar.

Meğer daha fazla izlenmek için böyle bir işe kalkışmış!

Gerçeği anlatmadığı takdirde başına daha büyük işler açacağını anlayan YouTuber, bu olayı bilinçli bir şekilde yaptığını itiraf etti. Jacob, bozulduğunu söylediği uçağın motorunu kapatmış ve hiçbir müdahalede bulunmadan uçaktan atlamıştı. YouTuber, olaydan sonra bir helikopterle kaza mahalline gidip, uçağa ait tüm enkazı yok etmişti. Atlamadan önce çektiği görüntüleri ise uçağın enkazına gittiği sırada kurtarmayı başarmıştı. Edinilen bilgilere göre Trevor Jacob, o olaydan kalan enkazı ABD polisine teslim etti.

20 yılla yargılanacak!

YouTuber'ın bu hamlesi elbette cezasız kalmayacak. ABD'li yetkililer, federal soruşturma gerektiren bir olaydan sonra delillerin karartılması suçuyla Trevor Jacob'ın 20 yıla kadar hapsinin isteneceğini duyurdular. Pilotluk lisansı iptal edilen Jacob'ın birkaç hafta içerisinde ilk duruşmasına çıkması bekleniyor.

Yayınlandığında gündem olan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Son Haberler