Titanik nelere şahitlik etmiş… Yaşanan en ilginç olaylardan biri daha yeniden gündemde

Titanik nelere şahitlik etmiş… Yaşanan en ilginç olaylardan biri daha yeniden gündemde
Titan denizaltısı sonrası yeniden gündeme gelen Titanik için, geçmişte yaşanan en ilginç olaylardan biri yeniden gündeme geldi.

Dünyanın gündeminde son bir haftadır Titanik enkazına ziyarete giden Titan denizaltısının kaybolması yer alıyordu. OceanGate’e ait olan bu denizaltı, yolculuk sonrası basınç nedeniyle patladı ve Titanik’e yakın bir civarda ‘enkaz’ oldu.

Bununla birlikte Titanik yolculuğunda geçmişte yaşanan olaylar da yeniden gündeme gelmeye başladı. Normal şartlarda batan Titanik gemisinin enkazına giden sayısı çok az, ancak buna rağmen denizin derinliklerine dalıp evlenen çiftler anlatılmaya değer bir tarih yazdı.

Titanik enkazına dalıp evlenmişlerdi

Chip’in haberine göre şu ana kadar Titanik enkazına birkaç kişi yolculuk gerçekleştirebildi. Bunların arasında, geminin enkazının hemen yanında evlenen bir çift de vardı.

New Yorklu David Leibowitz ve Kimberley Miller, dalış şirketi Subsea Explorer'ın açtığı yarışmayı kazandıktan sonra 2001 yılında Titanik'in üzerinde nikah kıymak için okyanusun 4 kilometre altına indi.

Akademik Keldysh adlı Rus araştırma gemisinde, Kaptan Ron Warwick tarafından düzenlenen bir törenle evlendiler. Alan sınırlamaları ve güvenlik kaygıları nedeniyle çift tören sırasında aleve dayanıklı giysiler giyerek dizlerinin üzerinde durdu.

Yarışma ve düğün o günlerde de bazı tartışmalara yol açtı; Titanik tarihçisi Brian Ticehurst, "bu çiftin evlenerek alanı mahvetmesi, ölen insanların her birine yapılmış bir hakarettir" dedi. Fakat damat yorumlara pek aldırış etmedi. Leibowitz o dönemde Independent'a verdiği demeçte, enkazı gerçekten bir mezarlık olarak görmediklerini söyledi.

Son olarak OceanGate Titan denizaltısının patlamasının ardından, Titanik yolcularının torunlarından bu tip ziyaretlerinin durdurulması yönünde çağrılar gelmeye devam ediyor.

Son Haberler