Türkiye, Schengen başvurularında Rusya'dan 5 kat fazla ret yedi

Türkiye, Schengen başvurularında Rusya'dan 5 kat fazla ret yedi
Ekonomim tarafından paylaşılan verilere göre Türkiye, Schengen başvurularına ret cevabında en çok artış yaşayan ülke olurken, yaptırım uygulanan Rusya'yı bile 5 katlık bir farkla geride bıraktı.

Türkiye'den Avrupa'ya herhangi bir gerekçeyle seyahat etmek isteyen vatandaşların alması gereken Schengen vizesi, haftalardır sıkıntılı süreçlerle gündeme geliyor. Pek çok vatandaş, Avrupa Birliği'ne yaptığı Schengen vizesi başvuruları için ret cevabı aldığını dile getirdi.

Ekonomim'den Selenay Yağcı'nın paylaştığı veriler ise red cevaplarının sanılandan çok daha yüksek düzeylere ulaştığını gösterdi. Öyle ki Türkiye, Schengen başvurularına ret cevabı oranı en çok artan ülke oldu.

Vatandaşlar Avrupa'ya giremiyor!

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen vizesi başvurusunda aldığı ret oranı, AB'nin ambargo uyguladığı Rusya'nın bile 5 katına çıktı.

Son 8 yıl içinde en çok Schengen başvurusu yapan ülkeler Rusya, Suudi Arabistan, Fas, Ukrayna ve Türkiye olurken ülkemiz, bu beş ülke arasında ret oranı en çok artan ülke de oldu. Sadece 2022 yılında 50'ye yakın turistik tur iptal edildi, acentalar 300 bin euroya yakın zarar etti.

Vize krizi sadece turistik seyahatleri engellemiyor:

Schengen vizesinde yaşanan kriz, Türkiye'nin ithalat-ihracat sektörünü de derinden etkiliyor. Özellikle geçtiğimiz nisan ayında tır şoförlerine Schengen vizelerinin verilmesinde gecikmeler yaşandığı bildirilmişti. Bu nedenle ticaretin de aksadığı vurgulanmıştı.

Son Haberler