Ukrayna yeni füze saldırılarının ardından acil elektrik kesintisi uyarısında bulundu

Ukrayna yeni füze saldırılarının ardından acil elektrik kesintisi uyarısında bulundu
Ukrayna, evleri yerle bir ettiğini ve elektriği kestiğini söylediği füze saldırılarının hasarını onarırken, Moskova ise Kiev'i Rusya'ya insansız hava araçlarıyla saldırmakla suçladı.

Ukrayna'da günlerdir beklenen yeni bir Rus füze saldırısı, Pazartesi günü tam da acil elektrik kesintilerinin sona ereceği ve önceki hasarın onarılacağı sırada gerçekleşti.

Ukrayna'nın bazı bölgelerini 0°C derecenin altındaki sıcaklıklarla dondurucu karanlığa sürükleyen saldırılar, kritik altyapıyı vuran haftalardır süren saldırıların sonuncusuydu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, en az dört kişinin öldüğünü söyledi ve yaklaşık 70 füzenin çoğunun düşürüldüğünü sözlerine ekledi.

Zelenskiy Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı video konuşmasında "Birçok bölgede acil elektrik kesintileri yaşanacak" dedi. "İstikrarı yeniden tesis etmek için her şeyi yapacağız."

Moskova, Ukrayna'nın ordusunu zayıflatmak amacıyla Ekim ayı başından bu yana yaklaşık her hafta Ukrayna'nın enerji altyapısını vuruyor. Ukrayna bu tür saldırıların sivilleri hedef aldığını ve savaş suçu teşkil ettiğini söylüyor. Moskova ise bunu reddediyor.

Reuters tarafından görülen bir mektuba göre ABD, Ukrayna enerji altyapısını nasıl destekleyebileceğini görüşmek üzere Perşembe günü petrol ve gaz yöneticileriyle sanal bir toplantı düzenleyeceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'nın "Ukrayna halkının ellerini havaya kaldırmasını sağlamaya yönelik mevcut gambitinde" başarısız olacağını söyledi.

"Mesele şu ki, Rusya anlamlı bir diplomasiyle ilgilendiğini göstermediği sürece hiçbir yere gidemez. Eğer bunu yaparsa ve yaptığında, yardım etmeye hazır olan ilk biz olacağız," dedi Washington'daki Wall Street Journal CEO Konseyi'nde.

Rusya, Ukrayna'yı milliyetçilerden temizlemek ve Rusça konuşan toplulukları korumak için Ukrayna'da "özel bir askeri operasyon" yürüttüğünü söylüyor. Ukrayna ve müttefikleri Moskova'yı Batı yanlısı komşusundan toprak koparmak için kışkırtılmamış bir savaş yürütmekle suçluyor.

İnsansız Hava Araçları

Rusya Savunma Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna'ya ait insansız hava araçlarının Rusya'nın güneyindeki Ryazan ve Saratov'da bulunan iki hava üssüne saldırdığını, üç askerin öldüğünü ve dördünün yaralandığını, iki uçağın da düşürüldüklerinde insansız hava araçlarının parçaları tarafından hasar gördüğünü söyledi.

Ukrayna saldırıların sorumluluğunu doğrudan üstlenmedi. Eğer bu saldırıların arkasında Ukrayna varsa, bu saldırılar Moskova'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana Rusya içinde gerçekleştirilen en derin saldırılar olacaktır.

New York Times'ın üst düzey bir Ukraynalı yetkiliye dayandırdığı haberine göre iki askeri üssü hedef alan insansız hava araçları Ukrayna topraklarından fırlatıldı ve saldırılardan en az biri üsse yakın özel kuvvetlerin yardımıyla gerçekleştirildi.

İsrailli uydu görüntüleme şirketi ImageSat International, Dyagilevo hava üssündeki bir Tu-22M uçağının yakınında yanık izleri ve nesneler görüldüğünü söylediği görüntüleri paylaştı.

Rusya Savunma Bakanlığı saldırıların uzun menzilli uçakları etkisiz hale getirmeyi amaçlayan terör eylemleri olduğunu ve alçaktan uçan insansız hava araçlarının düşürüldüğünü açıkladı. Ölümler Moskova'nın 185 km (115 mil) güneydoğusundaki Ryazan üssünden bildirildi.

Savunma bakanlığı, Rusya'nın "askeri kontrol sistemine" ve diğer hedeflere yüksek hassasiyetli hava ve deniz tabanlı silahlar kullanarak büyük bir saldırıyla karşılık verdiğini ve 17 hedefin tamamının vurulduğunu söyledi.

Saratov en yakın Ukrayna topraklarından en az 600 km (370 mil) uzaklıkta. Rus yorumcular sosyal medyada Ukrayna'nın Rusya içinde bu kadar uzağı vurabildiğine göre Moskova'yı da vurabileceğini söylediler.

Zaporizhzhia Ölü Sayısı

Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Kyrylo Tymoshenko, Ukrayna'nın güneyindeki Zaporizhzhia bölgesinde Rus füze saldırıları sonucu en az iki kişinin öldüğünü ve birkaç evin yıkıldığını söyledi.

Reuters'ın geçtiği videoda Zaporijya şehrinin yaklaşık 25 km (16 mil) doğusundaki Novosofiivka köyünde hasar görmüş bir arabanın yanında yatan battaniyeye sarılı iki ceset görülüyor.

Olha Troshyna 62, "Komşularımın ikisi de öldürüldü," dedi. "Arabanın yanında duruyorlardı. Oğullarını ve gelinlerini uğurluyorlardı."

Yetkililer, füzelerin Ukrayna'nın merkezindeki Kiev ve Vinnytsia, güneydeki Odesa ve kuzeydeki Sumy bölgelerindeki enerji tesislerine de isabet ettiğini söyledi.

Bölge valisi, başkenti içermeyen ve savaştan önce yaklaşık 1,8 milyon nüfusa sahip olan Kiev bölgesinin yaklaşık yarısının önümüzdeki günlerde elektriksiz kalacağını söyledi.

Ukrayna, enerji altyapısına yönelik saldırıların en kötüsü olan 23 Kasım'daki geniş çaplı Rus saldırılarından bu yana yaşadığı acil durum kesintileri yerine Pazartesi gününden itibaren planlı elektrik kesintilerine henüz geri döndü.

Ukrayna hava kuvvetleri, ateşlenen 70'ten fazla füzenin 60'tan fazlasını düşürdüğünü açıkladı

Ukrayna cumhurbaşkanlığı danışmanı Oleksiy Arestovych YouTube'da yaptığı açıklamada, doğudaki cephe hatlarında Rus askerlerinin Donetsk bölgesindeki Bakhmut kasabasına giden yolları batıdan ve kuzeybatıdan kesmeye çalıştığını söyledi.

Donetsk Valisi Pavlo Kyrylenko Pazartesi günü geç saatlerde Ukrayna televizyonuna verdiği demeçte, savaştan önce 80.000 olan Bakhmut'ta sadece 12.000 kişinin kaldığını ve elektrik ya da gaz olmadığını söyledi.

"Güç kaynağı yeniden sağlanırken, düşman kasıtlı olarak güç hatlarına çarpıyor, böylece güç kaynağı yok" dedi.

Son Haberler