Veri sızıntısı hakkında Getir'den açıklama

Veri sızıntısı hakkında Getir'den açıklama
Geçtiğimiz haftalarda Getir uygulamasının hacklendiği ve bazı kullanıcıların kişisel verilerinin sızdırıldığı ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili Getir'den önemli açıklama geldi.

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye'de restoran ve yemek teslimatları için hizmet veren Getir uygulaması, yaşanan veri sızıntıları ile gündeme gelmişti. Uygulamayı hackleyen ve verilere ulaşan siber korsanlar, konuyla ilgili açıklamalarda da bulunmuştu.

Şimdi ise yaşanan yeni gelişmede Getir, veri sızıntısına dair bir açıklamada bulundu. Şirket, yaşanan olayda kullanıcılara ait herhangi bir finansal verinin ya da uygulamaya giriş için kullanılan şifre bilgilerinin sızdırılmadığını söyledi.

Getir'in konuyla ilgili açıklaması

Her ne kadar işlediğimiz kişisel verilerin gizliliğini korumak amacıyla azami çabayı göstersek de zaman zaman kişisel verilerin güvenliğine yönelik birtakım tehditlerle karşı karşıya kalmaktayız. Bu kapsamda 31 Mart 2023, 01 Nisan 2023 ve 08 Nisan 2023 tarihlerinde kötü niyetli kişiler tarafından, Getir nezdinde işlenen kişisel verilerin yasa dışı internet ortamlarına sızdırıldığına dair iddialar tarafımıza iletilmiştir. Şirketimiz tarafından yapılan incelemelerde, yasa dışı internet ortamlarında Getir müşterilerine ait olduğu iddia edilen birtakım kişisel verileri içeren bağlantılara (URL) yer verildiği anlaşılmıştır. Söz konusu URL'ler altında, eğer bu bilgileri Getir'e sağladıysanız, size ait aşağıda listelenmiş verilerin bazıları yer almış olabilir:

  • Kimlik Bilgileri: Getir'e kayıtlı ad, soyadı, T.C. kimlik numarası, cinsiyet

  • İletişim Bilgileri: Getir'e kayıtlı GSM numarası, e-posta adresi, teslimat adresi

  • Hesap Bilgileri: Getir müşteri numarası ve hesap oluşturma tarihi

  • Müşteri İşlem Bilgileri: Getir uygulamasından verilen son sipariş tarihi ve numarası, sipariş verilen Getir dikeyi (Getir, Getir Büyük, Getir Yemek gibi), sipariş içeriği, iptal edilen sipariş sayısı ve toplam sipariş sayısından oluşan sipariş bilgileri

  • Diğer Bilgiler: Getir uygulamasına son giriş yapılan tarih ve konum, Getir'e verilen iletişim izinleri, sosyal medya profilinizi Getir hesabınıza bağlamış olmanız halinde, Getir ile paylaşılmasına izin verdiğiniz bilgilerin bir kısmı

Kredi kartı bilgileriniz Getir hesabınızda değil Getir'in ödeme çözümü sağlayıcısı Mastercard'ın Masterpass altyapısında saklanmaktadır. Şirketimiz sistemlerine kartın ait olduğu bankayı ve bankanın algoritması vasıtasıyla kart numarasının geçerli olup olmadığını belirten kredi kartı numaralarının bazı haneleri yansımaktadır. Kredi kartı numaralarınızın tamamına ve Masterpass hesap bilgilerinize yürürlükteki mevzuat uyarınca erişimimiz bulunmamaktadır. Dolayısıyla, olay dahilinde kullanıcılarımıza ait herhangi bir finansal veri ya da Getir hesabına giriş için kullanılan kişiye özel tek kullanımlık şifre bilgileri vb. herhangi bir hassas nitelikli veri yer almamaktadır.

Şirketimizin veri güvenliği ekipleri tarafından titizlikle yürütülen incelemeler ve sızma testleri neticesinde, Şirketimizin kullandığı sistemlere yönelik bir siber saldırı veya siber saldırıya yol açabilecek herhangi bir güvenlik açığı tespit edilmemiştir.

Getir'in yazılı açıklamasının tamamına buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

Son Haberler