Yapay zeka Snoop Dogg'u da endişelendirdi: Aklımı kaybediyorum!

Yapay zeka Snoop Dogg'u da endişelendirdi: Aklımı kaybediyorum!
Ünlü rapçi Snoop Dogg, yapay zekaya yönelik görüşlerini açıkladı. Büyük bir endişe duyduğunu söyleyen Dogg, “Vay anasını… Şu an lanet olası bir filmin içinde değilsek neredeyiz?” dedi.

Bu hafta içi düzenlenen bir konfransa katılan ve Variety'nin sorularını yanıtlayan ünlü rapçi Snoop Dogg, ChatGPT başta olmak üzere Midjourney ve benzeri yeni nesil üretken yapay zekâ yazılımları hakkında konuştu.

Çocukluğunda izlediği bilim kurgu filmlerinin de etkisiyle yapay zekâlar hakkında hayranlık ve endişe karışımı duygularını dile getiren ünlü rapçi, nev-i şahsına münhasır ifadelerle tarafını belli etti. Ki biz de onun ifadelerini yapay zeka ChatGPT ile Türkçeleştirip biraz da sansürledik.

"Bu b*ku her gördüğümde "hay a… neler oluyor" diyorum, aklımı kaybediyorum"

Artık neredeyse her gün yeni nesil bir yapay zekâ yazılımı hakkında şaşkınlık verici gelişmeler yaşanıyor. Daha aylar önce kullanıma sunulan yapay zekâ yazılımları, her yeni sürümle birlikte becerilerini birkaç adım öteye götürebiliyor. Bu sebeple Snoop Dogg'un "Aklımı başımdan alıyor çünkü yıllar önce, çocuken bunun hakkında filmler izlemiştim. Bu b*ku her gördüğümde "hay a… neler oluyor" diyorum, aklımı kaybediyorum."

Yapay zekânın yaratıcısı olarak bilinen Geoffrey Hinton'un Google'dan flaş şekilde ayrılması hakkında konuşan Snoop Dogg, "Hani şu yapay zekânın babası olan yaşlı elemanın "YZ'ler güvenli değil, bu p*çler kendi işlerini kendileri yapmaya başladı" dediğini duydum" açıklamasında bulundu.

Snoop Dogg'un teknolojiye ilgisi yüksek hatta yatırımları da var:

Ünlü rapçinin son yıllarda kripto para ve NFT'ler üzerine ciddi bir hayranlık duyup yatırım yaptığı biliniyor. Hatta geçtiğimiz yıl MTV Müzik Video Ödülleri kapsamında Eminem ile birlikte metaverse performansı da sergilemişti. Bu yüzden şu açıklamasının da konuyu anlamlandırmaya çalışan teknoloji aşıklarının bir iç sesi olabileceğini düşünebilirsiniz:

"Vay anasını… Şu an lanet olası bir filmin içinde değilsek neredeyiz? Noluyo" a… Yani yanımda bir yapay zekâya sahip olabilmek için yatırım yapmam gerekiyor mu?"

Son Haberler