YouTube, Koronavirüsle İlgili Yanlış Bilgiler İçeren 1 Milyon Videoyu Kaldırdı

YouTube, Koronavirüsle İlgili Yanlış Bilgiler İçeren 1 Milyon Videoyu Kaldırdı
YouTube'un Baş Ürün Sorumlusu Neal Mohan, bugün bir blog yazısında, platformun platformundaki yanlış bilgilerle mücadele yaklaşımını ele aldı. "Toplumun...

YouTube'un Baş Ürün Sorumlusu Neal Mohan, bugün bir blog yazısında, platformun platformundaki yanlış bilgilerle mücadele yaklaşımını ele aldı. "Toplumun her alanında, bazen toplulukları inanılmaz bir hızla parçalayan" yanlış bilginin ne kadar yaygın olduğuna değindi.

Platformun topluluk kurallarını ihlal eden içeriği aktif olarak kaldırdığını ve her çeyrekte yaklaşık on milyon videonun kaldırıldığını ve bu videoların çoğunun on izlenmeye bile ulaşmadığını belirtti.

Mohan, YouTube'da bulunan milyarlarca videodan yalnızca yüzde 0.16 ila 0.18'inin politikalarını ihlal ettiğini söyledi. Referans olarak, gerçek kelimeye zarar vermeyi teşvik eden bu tür tüm videolar kaldırılır. COVID-19'un patlak vermesinden bu yana YouTube, konuyla ilgili, çoğunlukla yanlış tedaviler ve bir aldatmaca iddialarıyla ilgili bir milyondan fazla videoyu kaldırdı.

YouTube, kötü içeriği net bir şekilde belirlemek için, koronavirüsle ilgili olarak CDC ve WHO gibi sağlık kuruluşlarından aldığı bir dizi net gerçeğe bağlıdır. Diğer durumlarda, neyin doğru olduğunu belirleyebilecek birincil bir kaynak genellikle bulunmadığından, yanlış bilgi daha az nettir. Mohan, bu tür içerikleri kaldırmamanın kendi inancı olduğunu belirtti.

Mohan ayrıca 2020 ABD Başkanlık seçimine de atıfta bulundu; YouTube, yaygın dolandırıcılık iddialarıyla ilgili videoların eyaletler seçim sonuçlarını onaylayana kadar yayında kalmasına izin verdi. Ancak, izleyicilere en güvenilir bulduğu içeriği önerdi. O zamandan beri, seçime özel politikaları ihlal eden binlerce video kaldırıldı. Videoların yüzde 77'den fazlası 100 görüntülemeye ulaşmadan kaldırıldı.

Son Haberler