YouTube, Popüler Discord Müzik Botu Rythm'i Banlayacak

YouTube, Popüler Discord Müzik Botu Rythm'i Banlayacak
YouTube son zamanlarda Discord müzik botlarına karşı savaş yolunda. Farkında olmayanlar için bu teknoloji parçası, kullanıcıların Discord sunucularında...

YouTube son zamanlarda Discord müzik botlarına karşı savaş yolunda. Farkında olmayanlar için bu teknoloji parçası, kullanıcıların Discord sunucularında YouTube videolarından müzik çalmasına olanak tanır. Telif hakkı ihlallerine atıfta bulunan Google, birkaç hafta önce Groovy botunu kapattı ve şimdi Rythm'i kullanılamaz hale getirecek.

Rythm, 20 milyon Discord sunucusuna kurulmuş ve 560 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan, çok popüler bir müzik botudur. Botun arkasındaki geliştirici olan Yoav, hizmetin 4 TB'ın üzerinde RAM ve 1.000 CPU çekirdeği tarafından desteklendiğini belirtti. Google'ın durdurma ve vazgeçme mektubu, Rythm'in yedi gün içinde kapatılması gerektiğini ve geliştiricilerin 15 Eylül'de hizmete uyduğunu ve kapattığını belirtiyor.

Kapatma yalnızca 560 milyon son kullanıcıyı değil, aynı zamanda bu projede tam zamanlı olarak yer alan bot geliştiricisini de etkiliyor. The Verge'e yaptığı açıklamada Yoav şunları söyledi:

Öyle ya da böyle bunun eninde sonunda olacağını biliyorduk, bu yüzden bir yıl önce yeni bir şey üzerinde çalışmaya başladık. Harika bir tane almak, bunun daha sonra değil, daha erken olacağı anlamına geliyordu.

Mektubu aldığımıza göre, önümüzdeki haftalarda tüm müzik botlarının da onları alacağına inanıyorum ve hepsinin kapanacağına kuvvetle inanıyorum. Discord'da çok erken bir kullanıcı olarak, müzik botları olmadan Discord'u hayal etmek zor, deneyimin anahtarı haline geldiler ve bir topluluğa çok fazla eğlence ve katılım getirdiler. Platformdaki herkes için burada bir dönemin üzücü bir sonu.

Botun resmi web sitesi de benzer duyguları yansıtıyor, ancak oradaki ilginç bir not, "müzik alanında hepimizin müzik dinleme biçiminde devrim yaratacak yepyeni bir şey" üzerinde çalışmaların sürdüğünü de vurguluyor. Bu nedenle Rythm ekibi, kullanıcılara botu sunucularında yüklü tutmalarını tavsiye etti. YouTube'un telif hakkı kısıtlamalarını göz önünde bulundurarak, geliştiricilerin mağazada neler olduğu görülmeye devam ediyor.

Son Haberler