YouTube Vanced Kapanıyor! Bedava YouTube Hizmeti Tarih Oluyor! Vanced Kullanıcıları Ne Yapacak?

YouTube Vanced Kapanıyor! Bedava YouTube Hizmeti Tarih Oluyor! Vanced Kullanıcıları Ne Yapacak?
Bugün yayınlanan bir açıklamaya göre, YouTube videolarını reklamsız izletmesiyle tanınan Vanced, yakın gelecekte artık kullanılamayacak. Google'ın yasal uyarısının ardından uygulamanın kaldırılması kesinleşti. Merak edilen tüm detayları en ince ayrıntısına kadar haberimizde bulabilirsiniz…

Vanced tarih oluyor

Yıllardır Google'ın YouTube uygulamasına korsan alternatif olarak kullanılan Vanced, bugün kullanıcılarını çileden çıkaracak haberlerle ön plana çıktı. Popüler uygulamanın Twitter hesabından paylaşılan bir tweet'e göre uygulama artık geliştirilmeyecek. Duyuruya göre uygulamanın indirme bağlantısı önümüzdeki günlerde web sitelerinden kaldırılacak. Vanced, beklenmedik duyurunun nedeni olarak hukuki sorunlardan bahsetti. The Verge'e göre Google, onlara uygulamayı oluşturmayı ve dağıtmayı bırakmalarını isteyen bir mektup yazdı. Ekip, mektuba göre YouTube'a yapılan tüm referansların kaldırılmasını, logonun değiştirilmesini ve YouTube ürünlerine yönelik tüm bağlantıların kaldırılmasını talep etmişti.

adsiz-7okl-cover-z0ig-cover.jpg

Yüklü olan telefonlarda çalışmaya devam edecek

Bir süredir karşımıza çıkan Vanced uygulaması, özellikle YouTube izlemek isteyenler için çok faydalı olan Premium'a yükseltmeye gerek kalmadan reklamsız video izletmesiyle biliniyordu. Vanced resmi YouTube uygulamasında erişilemeyen özelleştirme özellikleri nedeniyle genellikle YouTube'a tercih ediliyordu. Vanced, artık indirilemeyecek veya geliştirilemeyecek olsa da şu anda kurulu olduğu telefonlarda çalışmaya devam edecek. Ancak elbette bugün itibariyle program herhangi bir yeni özellik veya güncelleme almayacak. Vanced, YouTube'un üçüncü taraf uygulamalara karşı savaşının en son kurbanı olarak göze çarpıyor. Daha önce Google, iki popüler Discord müzik botu Rythm ve Groovy'nin çalışmalarını da engellemeyi başarmıştı. Aslında bu uygulamaların her ikisi de Google'ın reklamlarından daha iyi performans gösterdi ve reklamsız müzik dinleme olanağı sağlıyordu.

youtube-vanced-kapaniyor-1647245170.webp

YouTube

YouTube, Amerika Birleşik Devletleri merkezli, Google'a ait bir çevrimiçi video paylaşım ve sosyal medya platformudur. Merkezi San Bruno, California'da bulunan platform, 15 Şubat 2005'te üç eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuştur. Platform, kullanıcıların video yayınlamasına, izlemesine ve paylaşmasına olanak tanır. Ayrıca WebM, H.264 ve Adobe Flash Video teknolojilerini kullanarak medya kuruluşlarını ve kullanıcı tarafından oluşturulan videoları sorunsuz bir şekilde görüntüler. Video klipler, müzik videoları, video blogları, kısa orijinal videolar ve öğretici videolar yayınlanan içeriğe örnek olarak verilebilir.

Son Haberler