Zoom, Dikkat Dağılmasını Önleyen Yeni Özelliğini Duyurdu

Zoom, Dikkat Dağılmasını Önleyen Yeni Özelliğini Duyurdu
Pandemi, okulları video konferans kullanarak öğretimi keşfetmeye zorladı ve işte o zaman Zoom bir pazar lideri olarak ortaya çıktı. Öğretmenler için...

Pandemi, okulları video konferans kullanarak öğretimi keşfetmeye zorladı ve işte o zaman Zoom bir pazar lideri olarak ortaya çıktı. Öğretmenler için işleri kolaylaştırmak için Zoom, Odak modu adı verilen yeni bir özelliği duyurdu. Zoom, bu özelliğin öğrencilerin sanal bir sınıftayken dikkatlerinin dağılmasını önleme amaçlı olduğunu söylüyor.

Odak Modu, eğitimcilerin öğrencilerinin videolarını görmelerine ve öğrencilerin diğer sınıf katılımcılarını görmeden öğretmenlerini görmelerine olanak tanır. Bu özellikle, öğretmenler sınıflarını denetleyebilir, ancak öğrenciler akranlarının video beslemeleri tarafından dikkati dağılmaz veya kendi kameralarını açma konusunda kendilerini bilinçli hissetmezler.

Bir öğretmen Odak modunu açtığında, toplantıya katılan katılımcılar diğer katılımcıların videolarını veya ekran paylaşımlarını göremezken öğretmen bunu görebilir. Bu özellik, Web Semineri moduna benzer kontroller sunar. Ancak Web Semineri modu ücretsiz hesapla birlikte gelmez ve normal Zoom toplantılarına kıyasla daha az esneklik sağlar.

Yakınlaştırma, toplantı sahiplerinin odak modunu istedikleri zaman açıp kapatmalarına olanak tanır; bu da, örneğin bir sınıf tartışması zamanı geldiğinde, belirli kullanım durumlarında bu özelliği kullanmalarına yardımcı olur. Odak modu, ücretsiz hesaplar için de mevcuttur; bu, daha fazla öğretmenin öğrencilere daha az yıkıcı bir ortamda öğretmesine yardımcı olacaktır.

Aşağıda bir toplantıdaki Odak modunun örnekleri verilmiştir. Soldaki resim, katılımcıların yalnızca toplantı sahibini ve öne çıkan videoyu nasıl görüntülediğini gösterirken, sağdaki görüntü toplantı sahibinin görünümünü gösterir. İki perspektif arasında geçiş yapmak için kaydırıcıyı kullanabilirsiniz.

Odak modu açıkken, katılımcılar kendi videolarını, diğer katılımcıların adlarını ve hatta başkalarının emoji tepkilerini görebilecekler. Bu özellik, kullanıcı hesapları, gruplar ve hatta bireysel kullanıcılar için etkinleştirilebilir. Odak moduna erişmek için, görüşme sırasında ekranın alt panelinde görünen "Diğer" düğmesine tıklayabilirsiniz.

Son Haberler